Idag för 25 år sedan släpptes 2000 års mest underhållande heistfilm

Nicolas Cage, Angelina Jolie och 50 snabba bilar – det blir inte mycket coolare än så här.

Publicerad:

Den 9 juni 2000 var det premiärdags för en av 2000-talets första, största och snabbaste biljaktsfilmer.

Den här veckan firar vi 25-årsjubileet för ”Gone in 60 Seconds”. En underhållande kuppfilm om en före detta biltjuv som tvingas in på den kriminella banan på nytt. Nicolas Cage spelar Memphis, som måste sno 50 lyxbilar på 3 dagar för att rädda livet på sin lillebror.

Med polisen hack i häl får Memphis, hans team och exflickvännen Sway (Angelina Jolie i sin första actionroll) trycka gasen i botten för att lyckas med det omöjliga brottet.

”Gone in 60 Seconds” är en remake på actionrullen ”Blåst på 60 sekunder” som kom 26 år tidigare (betyder det att det är dags för ännu en nyinspelning nästa år?). Regissör var Dominic Sena (”Swordfish”, ”Kalifornia”) och i rollistan fick han också med sig Delroy Lindo, Robert Duvall, Timothy Olyphant och Vinnie Jones.

Filmen är en rätt tidstypisk Jerry Bruckheimer-produktion där tempot är högt, fotot snyggt och handlingen löjlig men underhållande. Den följde efter en rad coola sommarfilmer som ”The Rock” (1996) och ”Con Air” (1997), och hör till en svunnen era då en kaxig Nicolas Cage ofta gjorde huvudrollen i blockbusters.

Under en biosommar med konkurrenter som ”Mission: Impossible II”, ”X-Men” och ”Gladiator” lyckades den här inte nå hela vägen in i mål. Men intäkterna slutade på 237 miljoner dollar (på en budget av 90 miljoner) så nog var Walt Disney Studios nöjda med utfallet.

En otippad detalj som jag lärde mig idag: Rösten som hörs i filmens trailer tillhör Melissa Disney (som ska vara en avlägsen släkting till Walt Disney, oklart dock om det var därför hon fick jobbet). Numera är trailerröster ett minne blott – men ”Gone in 60 Seconds” är en av de få storfilmer som använde en kvinnlig trailerröst. Hör henne nedan.

”Gone in 60 Seconds” går att streama på Disney+ och Tele2 Play.

YouTube video

Läs också: För 30 år sedan släpptes Keanu Reeves första stora sci-fi… och hånades hårt

Läs också: 25-årsjubileum för den sämsta ”Mission: Impossible”-filmen… eller den mest underskattade?

Läs mera