Efter Emmy-succén ”Game of Thrones” och dess minst lika starka prequel ”House of the Dragon” var det förstås bara en tidsfråga innan nästa serie i Westeros-sviten följde.
”A Knight of the Seven Kingdoms” är måhända inte en serie i samma skala som sina två föregångare, utan fokuserar mer på småfolket och en lättsammare ton. Detta tycks dock inte hindra underhållningsvärdet.
Vår egen Jonatan Blomberg gav serien betyg 4/5:
”Westeros har aldrig varit roligare eller mer annorlunda än så här”, skriver han. ”Precis allt jag hade hoppats på (…) man har verkligen lyckats använda sin tid på bästa möjliga sätt, ett enklare och mer charmigt perspektiv.”
”Mindre är ibland bättre”, instämmer The Hollywood Reporters Daniel Fienberg. ”Inga drakar och med en mer humoristisk ton, man känner verkligen att det är baserat på en novell snarare än en episk roman”.
Jim Vejvoda hos IGN kallar serien ”det bästa som hänt ”Game of Thrones” på många år (…) mycket hjärta, charm och humor. De två huvudrollsinnehavarna gör den klart sevärd”. Betyg 8/10.
Empire Magazines John Nugent gav serien betyg 4/5. ”Lite som ”The Mandalorian” var för ”Star Wars”, en frisk fläkt i mindre skala om bandet mellan två karaktärer, inga drakar eller troner och med lättsammare ton”.
I vanlig ordning är det HBO Max som gäller, med svensk premiär natten till måndag den 19 januari. Totalt kommer första säsongen att bestå av sex avsnitt.
Läs också: George R.R. Martin om nya ”Game of Thrones”-serien: ”Ville fokusera på småfolket”
