Det är svårt att tänka sig någon annan än Laura Dern som Dr. Ellie Sattler i Steven Spielbergs ”Jurassic Park” (1993) och flera av dess uppföljare.
Men efter att bland annat Robin Wright och Juliette Binoche tackat nej var det nära att även Dern avstod vad som skulle bli av hennes mest ikoniska roller.
Dern visste inte mycket om projektet till en början, hade inte läst Michael Crichtons bok och var osäker på om filmen skulle vara något att satsa på.
När Spielberg erbjöd henne rollen övervägde hon först att göra mer research innan hon bestämde sig, men det tog en oväntad uppmuntran från en gammal bekant för att få henne att tacka ja.

På podcasten Smartless berättade hon att det var Nicolas Cage som fick henne att hoppa på projektet direkt. De hade tidigare arbetat tillsammans på David Lynchs kultfilm ”Wild at Heart” (1990), och när hon nämnde erbjudandet om ”Jurassic Park” svarade Cage entusiastiskt:
– Jag berättade för Nic Cage att jag hade blivit erbjuden den här möjligheten. Jag sa: ”Jag har inte läst den än, men allt jag vet är att Steven förklarade att dinosaurier kommer väcks till liv igen. Och det finns en bok som jag ska läsa”. Då svarade han: ”Du behöver inte veta någonting. Dinosaurier kommer väcks till liv. Du måste göra den här filmen”. Jag minns Nic som den person som fick mig att förstå att jag var tvungen att säga ja direkt, innan jag ens lärde mig mer.
Beslutet var uppenbarligen ett rätt då Dern fick både ett kommersiellt genombrott och ett odödligt ansikte i populärkulturen. Hör hela intervjun nedan:
Läs också: James Camerons ”Jurassic Park” skulle ha varit ”för skrämmande och barnförbjuden”
Läs också: I nya ”Jurassic Park”-spelet kan du bli uppäten av en T-Rex
