”Grand Theft Auto VI” släpps kanske inte på skiva – för att undvika spoilers

Enligt källor kommer ”Grand Theft Auto VI” bara säljas digitalt när det släpps i höst, för att undvika spoilers.

Publicerad:

Den 19 november i år är det tänkt att ”Grand Theft Auto VI” äntligen ska släppas, efter flera förseningar och rykten om att det inte ens hinner bli klart för lansering i år.

Vi får anta att det släpps i höst, men vill du ha spelet fysiskt på en skiva verkar du få vänta ännu längre.

Enligt den polska sajten PPE som tidigare har läckt information om senarelagda lanseringar av fysiska versioner av spel (som ”The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered” och ”Sonic Racing: Crossworlds” till Switch 2), har utgivarna Take-Two fortfarande inga planer på att släppa ”Grand Theft Auto VI” på skiva.

Enligt rapporten lär spelet släppas digitalt först, med en fysisk version senare – antingen några veckor senare eller under 2027.

– Vi hör mer och mer att den fysiska versionen inte kommer att släppas samtidigt med den digitala versionen för att förhindra läckor, menar deras källor.

En del klipp från ”Grand Theft Auto VI” har läckt tidigare, vilket Rockstar Games och Take-Two troligtvis vill förhindra. Det är ganska vanligt att återförsäljare skickar spel för tidigt så att kunderna får spelen några dagar tidigare, vilket kan vara en anledning till att de inte vill släppa det på skiva direkt.

En annan orsak skulle kunna vara att de vill sälja så många kopior som möjligt vid lanseringen, då fysiska exemplar kan säljas vidare på andrahandsmarknaden.

Hur det blir återstår att se. Det vi vet är i alla fall att ”Grand Theft Auto VI” planeras att släppas den 19 november till PS5 och PC.

YouTube video

Läs också: Ett dödssjukt fan verkar få spela ”Grand Theft Auto VI” i förväg

Läs också: “Grand Theft Auto 6”-utvecklaren avspärrad efter explosion