Filmerna i Cannes 2016

14 April 2016 | 12:00

Filmutbudet i Cannes 2016 kan vara det bästa på länge

Steven Spielberg, Shane Black, Jodie Foster, Xavier Dolan, Woody Allen och Nicolas Winding Refn är redo för Croisetten.

Cannes har offentliggjort filmschemat för vårens festival, en salig blandning av gamla favoriter och lovande nykomlingar.

I tävlan finns Pedro Almodóvar med sin ”Julieta”, de flerfaldiga vinnarna bröderna Dardenne med ”La fille inconnue” och Nicolas Winding Refn sjukt snygga ”The Neon Demon”.

Utom tävlan visas bland annat Spielbergs familjefilm ”SVJ - Stora vänliga jätten” och Jodie Foster-thrillern ”Money Monster”. 

På röda mattan kommer vi att få se bland andra Kristen Stewart ("Café Society" och "Personal Shopper"), Adam Driver ("Paterson"), George Clooney ("Money Monster"), Keanu Reeves och Elle Fanning ("The Neon Demon"), och Marion Cotillard med Léa Seydoux ("Juste la fin du monde").

MovieZine är på plats mellan 11-22 maj och förser er med recensioner, intervjuer och mer från årets mest prestigefyllda filmfestival.

Competition

Toni Erdmann - Maren Ade
Julieta - Pedro Almodóvar
American Honey - Andrea Arnold
La fille inconnue - Jean-Pierre & Luc Dardenne
Personal Shopper - Olivier Assayas
Juste la fin du monde - Xavier Dolan
Ma loute - Bruno Dumont
Paterson - Jim Jarmusch
Rester vertical - Alain Guiraudie
Aquarius - Kleber Mendonça Filho
Mal de pierres - Nicole Garcia
I, Daniel Blake - Ken Loach
Ma' Rosa - Brillante Mendoza
Loving - Jeff Nichols
The Handmaiden - Park Chan-wook
The Last Face - Sean Penn
Sieranevada - Cristi Puiu
Elle - Paul Verhoeven
The Neon Demon - Nicolas Winding Refn

Out of Competition

Café Society - Woody Allen
The BFG - Steven Spielberg
Money Monster - Jodie Foster
Goksung - Na Hong-Jin
The Nice Guys - Shane Black

Special Screenings

L'ultima spiaggia - Thanos Anastopoulos, Davide del Degan
Hissein Habré, une tragédie tchadienne - Mahamat-Saleh Haroun
La mort de Louis XIV - Albert Serra
Le cancre - Paul Vecchiali
Exil - Rithy Panh

Midnight Screenings

Gimme Danger - Jim Jarmusch
Bu-San-Haeng - Yeon Sang-ho

Un Certain Regard

Varoonegi - Behnam Behzadi
Apprentice - Boo Junfeng
Voir du pays - Delphine & Muriel Coulin
La danseuse - Stéphanie di Giusto
Clash - Mohamed Diab
The Red Turtle - Michael Dudok de Wit
Harmonium - Kôji Fukada
Omor Shakhsiya - Maha Haj
Me'ever Laharim Vehagvaot - Eran Kolirin
After the Storm - Hirokazu Kore-eda
Hymyilevä Mies - Juho Kuosmanen
La larga noche de Francisco Sanctis - Francisco Márquez, Andrea Testa
Dogs - Bogdan Mirica
Pericle il Nero - Stefano Mordini
The Transfiguration - Michael O'Shea
Captain Fantastic - Matt Ross
The Disciple - Kirill Serebrennikov