Alfred Hitchcocks ”Fåglarna” är en av tidernas mest inflytelserika skräckfilmer, får nu nytt liv som miniserie enligt en rapport från Deadline.
Serien skrivs av Tom Spezialy, som tidigare arbetat på ”Watchmen” (serien) och ”The Leftovers”. Sarah Snook, som spelade Siobhan ”Shiv” Roy i samtliga säsonger av ”Succession” och sedan dess framförallt ägnat sig åt teater har knipit titelrollen.
Den nya serien kommer att vara en ”nytolkning” av ”Fåglarna”, och ska utspela sig i Alaska där nya huvudpersonen Myra Massey (Snook) står i centrum för en mordutredning. Samtidigt som hon försöker klura ut vem som mördat sin barndomsvän blir hon anfallen av en massa fåglar.
Vänta dig alltså inte en direkt remake av ”Fåglarna” fast som serie. Snarare tar det här projektet inspiration Daphne du Mairers novell som även inspirerade Hitchcocks film.
”Fåglarna” letar just nu efter en köpare, så det återstår att se vilken streamingtjänst (om någon) som lägger vantarna på den. Sannolikt lär någon göra det: kombon ”Fåglarna” och Snook lär kännas spännande nog för någon.
Läs också: Hunden Indy vill tävla på Oscarsgalan: ”Kasta oss ett ben”
Läs också: Glöm ”The Shining”! Ny rysare om hemsökt hotell hyllas av kritiker