Tidigare i veckan visade Disney på någon form av nytänk och köpte filmrättigheterna till en bästsäljande fantasybokserie. Nu har det gått ett par dagar, varpå de hunnit återvända till sitt fantasilösa normaltillstånd. Idén om en live-action-remake på ”Trassel” är härmed återupplivad.
”Trassel” är, för de som glömt, Disneys animerade succé från 2010. Den är baserad på berättelsen om Rapunzel, prinsessan med hår längre än Karlatornet, och den charmige hjälte som får ut henne ur det torn hon hålls isolerad i. Det är en utmärkt animerad film, och kan i ärlighetens namn absolut fungera även i live-action-format, men precis som i fallet med alla andra gånger Disney gjort om gamla hits på nytt så lär det här vara ett projekt drivet av att Disney-VDn Bob Iger luktar pengar snarare än kreativa möjligheter.
Hursomhelst så började Disney utveckla ”Trassel” i live-action redan sent förra året, men efter att ”Snövit” floppade i våras lades projektet på is. Nu rapporterar Deadline att det lever igen, och den här gången är ingen mindre än Scarlett Johansson ombord, och aktuell för att spela Mother Gothel, den skurkaktiga häxa som håller Rapunzel inlåst för att utnyttja hennes magi och hålla sig själv evigt ung.
Johansson har arbetat mycket med Disney innan, framförallt i sin paradroll som Black Widow i femtioelva olika Marvelfilmer. Dessutom gjorde hon huvudrollen i somarens dunderhit ”Jurassic World: Rebirth”, som genererade en fin ekonomisk vinst för Universal. Disney hoppas sannolikt på att Johansson ska föra med sig samma magi till ”Trassel”.
Deadline rapporterar vidare att Michael Gracey (”The Greatest Showman”) fortfarande är kvar som tilltänk regissör, men också att inget grönt ljus för produktionsstart getts ännu. Det saknas därmed också ett premiärdatum, för att inte tala om huvudrollsinnehavare. Men situationen är iallafall lite mindre trasslig än den var igår.
Läs också: Rykte: En uppföljare till ”Jurassic World Rebirth” planeras redan
Läs också: Disney+ höjer priset men krymper utbudet – tunt med premiärer i oktober