Musikdokumentärer och biopics är en fortsatt levande trend. Så sent som förra året bjöds vi på filmer om Bob Dylan och Bruce Springsteen och på gång är dessutom skildringar av Janis Joplin och alla fyra Beatles. För att inte tala om pågående biosuccén med ”Michael”.
Hur man gör rättvisa för ett band som Led Zeppelin är svårt att säga. I detta fall kanske en dokumentär var säkraste kortet och så kände även regissören Bernard MacMahon.
”Becoming Led Zeppelin” är en odyssé i populärmusikens landskap. Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones och John Bonham kom alla från olika bakgrunder och formade genom Pages medverkan i bluesrock-bandet The Yardbirds vad som kom att bli kanske 70-talets största rockfenomen.
Led Zeppelin spelade mellan 1968 och 1980 och hämtade alla möjliga inspirationer inom hårdrock, psykeeliskt, blues, folkmusik, rock’n’roll och även jazz för att skapa ett aldrig tidigare skådat sound.
Nya dokumentären skildrar bandets berättelse på ett sätt som engagerar fansen och lyser igenom med sin kärlek till 1900-talets populärmusik-rötter.
Filmens existens var dock inget faktum. Regissören Bernard MacMahon var medveten om att det kanske inte skulle gå hela vägen, när han i en intervju med The Guardian berättar om hur det hela krävde mycket övertalning:
– Jag var hela tiden beredd på att de tre nulevande medlemmarna (Robert Plant, Jimmy Page och John Paul Jones) inte skulle vara intresserade av filmen. De har alltid varit väldigt skygga gällande intervjuer och det kändes inte alltför troligt att de skulle vilja ha en film om sina liv.
– Page var den första som gick med på en intervju och efter lite skepticism började han öppna sig och avslöja alltmer. John Paul Jones sa direkt nej när jag kontaktade honom, men ändrade sig efter att jag skickade en kopia av min tidigare film ”American Epic”, vilket fick honom att ändra sig och vi hade ett samtal i fyra timmar. Robert Plant kändes likväl osannolik för en intervju, men han hade redan sett ”American Epic” och var därför ivrig att vara med i min nya film.
Om man gillar 60-och 70-talets musikscen är det här något ni verkligen inte får missa. Det blir att man sitter med ett brett leende från början till slut. Klippningen är trollbindande på ett sätt som bara denna typ av rock-dokumentär kan göra uttryck för.
Såväl nybörjare som veteraner lär bli nöjda av resultatet. Hits i form av de flesta favoriterna, ”Whole lotta love”, ”Kashmir”, ”Good times bad times”, ”Over the hills and far away”, är alla med.
”Becoming Led Zeppelin” visas ikväll (lördag) på SVT2 klockan 21:50. Vill du hellre streama finns den att tillgå gratis hos SVT Play och att hyra & köpa hos SF Anytime och Viaplay.
Läs också: ”Michael 2” kan börja spelas in snart – med en ny regissör?
Läs också: Steven Soderbergh om John Lennon: ”Han hade gillat AI”
