Austin Butler kan ta över från Don Johnson i nya ”Miami Vice”

Vad tror du, är Austin Butler och Michael B. Jordan rätt herrar för att ta ”Miami Vice” in i 2020-talet?

Publicerad:

Joseph Kosinski, mannen som gav oss ”Top Gun: Maverick” och ”F1” jobbar nu för fullt på en reboot på ”Miami Vice”, som dominerade TV-landskapet på 80-talet. Den här gången blir det dock en storfilm på biograferna, inte en serie på TV. Berättelsen kommer nu liksom då att kretsa kring poliserna Sonny Crockett och Rico Tubbs, och deras öden och äventyr i Miami. I den ursprungliga serien spelades de av Don Johnson och Philip Michael Thomas respektive.

För någon månad sedan kom ryktet att Glen Powell och Michael B. Jordan ska vara aktuella för att ta över som Crockett respektive Tubbs. Tidigare idag bekräftades ena halvan av nyheten: Jordan ser ut att få rollen som Tubbs. Andra halvan av ryktet ser ut att stämma mindre bra överens med verkligheten: enligt både Variety och Deadline är det Austin Butler, inte Glen Powell, som är aktuell för att ta över rollen som Sonny Crockett från Don Johnson.

Don Johnson som Sonny Crockett i ursprungliga ”Miami Vice”. Karaktären har också spelats av Colin Farrell i Michael Manns filmatisering från 2006.

Austin Butler slog igenom stort med titelrollen i 2022 års ”Elvis” (jag och andra fantasynördar hade koll på honom sedan tidigare, då han gjorde huvudrollen i den kortlivade ”Shannara Chronicles”-serien). Sedan dess har han hunnit med att ställa till med trubbel för Timothée Chalamet i ”Dune: Part Two”, skjuta ner tyska stridsplan i ”Masters of the Air” och var nu i slutet av sommaren aktuell med huvudrollen i Darren Aronofskys ”Caught Stealing”.

Det ska noteras att Butler ännu inte ska ha skrivit på för ”Miami Vice”: inget är alltså klart ännu. Oavsett vad så kommer ”Miami Vice” dock få premiär den 6 augusti 2027.

Läs också: Digitalpremiär för Aronofskys hetsiga “Caught Stealing”

Läs också: ”Miami Vice” nästa för ”Top Gun: Maverick”-regissören – premiär 2027