Arnold Schwarzenegger utser den sämsta Terminator-filmen: ”Obegripligt”

Arnold Schwarzenegger har fem Terminator-filmer bakom sig. Nu avslöjar han den sämsta.

Publicerad:

För Arnold Schwarzenegger kommer rollen som mördarmaskinen Terminator alltid att vara en av hans allra främsta.

Men även den 77-årige actionikonen är väl medveten om att flera av uppföljarna inte höll måttet. I en ny intervju med Andy Cohen avslöjar han vilken ”Terminator”-uppföljare som han gillade minst. Det är den enda han inte medverkade i själv:

– Jag skulle säga att den sämsta var antagligen nummer fyra, eftersom jag var guvernör när den gjordes. Jag var inte med i den. Hur gör man en Terminator-film utan mig? Det är helt obegripligt, svarar Arnold.

Arnold syftar på ”Terminator Salvation” från 2009, en film som hade Christian Bale, Sam Worthington och Bryce Dallas Howard i rollistan. Det är den första att utspela sig i framtiden då kriget mellan människor och robotar pågår för fullt.

Trots Arnolds kritik har ”Terminator: Salvation” många fans. Själv tycker jag att det är uppfriskande med en film som bygger ut mytologin snarare än att förlita sig på för mycket fan-service. Dessutom bjuder regissören McG på schysst futuristisk action. (Och nej, Schwarzenegger behöver inte alltid vara med, vad han än tycker.)

I samma intervju avslöjade Arnold Schwarzenegger den otippade komedin som gav honom en rekordlön på 40 miljoner dollar.

Se klippet nedan.

YouTube video

Samtliga Terminator-filmer i ordning

  • ”The Terminator” – 1984
  • ”Terminator 2: Judgment Day” – 1991
  • ”Terminator 3: Rise of the Machines” – 2003
  • ”Terminator Salvation” – 2009
  • ”Terminator Genisys” – 2015
  • ”Terminator: Dark Fate” – 2019

Läs också: Arnold Schwarzenegger avslöjar vilken film han tjänade mest på: ”Över 40 miljoner dollar”

Läs också: Arnold är hoppfull inför ”The Running Man”-remaken: ”Den kan bli bättre än vår version”