Anthony Mackie om udda Emmy-nomineringen: ”Jag tar gärna andraplatsen bakom Scorsese”

Fem skådisar från ”The Studio” slåss om samma Emmy – inklusive Anthony Mackie själv. Frågan är bara vem som tar hem vinsten?

Publicerad:

Anthony Mackie är just nu aktuell med andra säsongen av ”Twisted Metal”. Något han givetvis har suttit ned och snackat med MovieZine om. Vilket vi kommer släppa mer ifrån under helgen.

Under vårt samtal gled vi däremot in på något annat han är aktuell med just nu, nämligen Emmy-nomineringen för sin gästroll i komediserien ”The Studio”. Men konkurrensen är minst sagt udda. Hela fem av de sex nominerade i kategorin kommer från samma serie.

– Om Scorsese vinner, då är jag glad att vara tvåa. För Ron Howard får inte komma före mig, skämtar Mackie i en intervju med MovieZine.

I kategorin Bästa gästskådespelare i en komediserie har Emmyjuryn i år bjudit på ett smått historiskt upplägg: fem av de sex nominerade kommer från samma serie – komedisatsningen ”The Studio” från Apple TV+. Bland dem: Anthony Mackie, Ron Howard, Martin Scorsese, Dave Franco och Bryan Cranston som alla dök upp under första säsongen av komediserien. Enda utbölingen i sällskapet är Jon Bernthal från ”The Bear”.

Mackie tar situationen med en nypa salt.

– Varenda scen jag gjorde i ”The Studio” kändes som en audition för Ron Howard. Jag tänkte: Om jag får spela mot honom, då tar jag på mig mina stora pojkskor och kliver in i det här fullt ut.

Ron Howard, Anthony Mackie, Chase Sui Wonder, Catherine O’Hara och Seth Rogen i ”The Studio”.

Han verkar dessutom redan ha rangordnat resultatet:

– Om Scorsese vinner – det är ändå Scorsese! Jag klagar inte på att komma tvåa. Men då betyder det att Ron kommer trea. Det måste ju vara en skådespelare i topp tre, inte bara två regissörer.

Att tävla mot filmlegender i en humorserie är inget han ser som ett problem – snarare ett nöje.

– Scorsese måste ju vara en rätt bra skådis för att vara en så bra regissör.

Den andra säsongen av ”Twisted Metal” får premiär hos Prime Video den 1 augusti. Håll även utkik efter vårt reportage från inspelningarna av den andra säsongen samt resten av vår intervju med Mackie. Vem som tar hem Emmy-statyetten avgörs på Emmygalan i september.

Läs också: Goda nyheter! Nu kommer ”Twisted Metal” säsong 2 till Sverige

Läs också: Missa inte: 7 grymma tv-serier att avsluta sommaren med i augusti

Här kan du se en del av vår intervju med Anthony Mackie:

YouTube video