Amanda Seyfried: ”Jag bär en anusprotes i min nya film”

Nya filmrollen krävde att skådespelerskan var naken.

Publicerad:

Amanda Seyfried är just nu bioaktuell med thrillern ”The Housemaid” och snart igen med musikalen ”The Testament of Ann Lee”. I en radiointervju som People uppmärksammat avslöjar hon en oväntat intim detalj från inspelningen.

– Filmen skulle vara grafisk, så jag hade en anusprotes, berättar skådespelaren.

– Det var spännande. Jag var gravid och naken, men kände mig inte naken. I slutet av filmen står jag framför en brinnande byggnad med bara en könshårsperuk på mig. Jag kände mig så fri, säger Seyfried.

– Min bakdel syns inte i scenen, men jag svär att där fanns en anusprotes, fortsätter hon.

Intervjuaren frågar varför protesen användes om inget ändå syns.

– För säkerhets skull.

Se intervjun på Instagram.

I filmen av Mona Fastvold spelar hon grundaren av den religiösa sekten The Shakers. MovieZines recensent Annika Andersson ger filmen 4/5 i betyg och beskriver den som ”en nischad film. Unik. Och vill man njuta av en av årets stora skådespelarprestationer har man kommit helt rätt.”

”The Testament of Ann Lee” får svensk biopremiär 20 mars. Visste du att delar av filmen spelades in i Göteborg?

YouTube video

Läs också: Amanda Seyfried är producent på ”The Housemaid” – och visste inte om det

Läs också: Råkade Amanda Seyfried just avslöja vem som regisserar ”Mamma Mia 3”?