81 länder tävlar om Oscar

OSCARS 2016
8 Oktober 2015 | 22:30

80 filmer som utmanar Roy Andersson

Här är alla bidrag i kategorin Bästa icke engelskspråkiga film.

81 länder har skickat in filmer till Oscarsgalan 2016. 

Kategorin Bästa icke engelskspråkiga film presenterar en brokig samling av komedier (belgiska ”Det helt nya testamentet”), katastroffilmer (norska ”The Wave”), skräck (”Goodnight Mommy” från Österrike) och gangsterfilm (argentinska ”The Clan”), bara för att nämna några förhandsfavoriter.

Vilka går vidare, och har Roy Anderssons ”En duva satt på en gren och funderade på tillvaron” en chans? Det får vi veta när nomineringarna presenteras 14 januari.

Afghanistan, “Utopia,” Hassan Nazer
Albania, “Bota,” Iris Elezi, Thomas Logoreci
Algeria, “Twilight of Shadows,” Mohamed Lakhdar Hamina
Argentina, “The Clan,” Pablo Trapero
Australia, “Arrows of the Thunder Dragon,” Greg Sneddon
Austria, “Goodnight Mommy,” Veronika Franz, Severin Fiala
Bangladesh, “Jalal’s Story,” Abu Shahed Emon
Belgium, “The Brand New Testament,” Jaco Van Dormael
Bosnia and Herzegovina, “Our Everyday Story,” Ines Tanović
Brazil, “The Second Mother,” Anna Muylaert


Bulgaria, “The Judgment,” Stephan Komandarev
Cambodia, “The Last Reel,” Sotho Kulikar
Canada, “Félix and Meira,” Maxime Giroux
Chile, “The Club,” Pablo Larraín
China, “Go Away Mr. Tumor,” Han Yan
Colombia, “Embrace of the Serpent,” Ciro Guerra
Costa Rica, “Imprisoned,” Esteban Ramírez
Croatia, “The High Sun,” Dalibor Matanić
Czech Republic, “Home Care,” Slavek Horak
Danmark, “A War,” Tobias Lindholm


Dominican Republic, “Sand Dollars,” Laura Amelia Guzmán, Israel Cárdenas
Estonia, “1944,” Elmo Nüganen
Ethiopia, “Lamb,” Yared Zeleke
Finland, “The Fencer,” Klaus Härö
France, “Mustang,” Deniz Gamze Ergüven
Georgia, “Moira,” Levan Tutberidze
Germany, “Labyrinth of Lies,” Giulio Ricciarelli
Greece, “Xenia,” Panos H. Koutras
Guatemala, “Ixcanul,” Jayro Bustamante
Hong Kong, “To the Fore,” Dante Lam


Hungary, “Son of Saul,” László Nemes
Iceland, “Rams,” Grímur Hákonarson
India, “Court,” Chaitanya Tamhane
Iran, “Muhammad: The Messenger of God,” Majid Majidi
Iraq, “Memories on Stone,” Shawkat Amin Korki
Ireland, “Viva,” Paddy Breathnach
Israel, “Baba Joon,” Yuval Delshad
Italy, “Don’t Be Bad,” Claudio Caligari
Ivory Coast, “Run,” Philippe Lacôte
Japan, “100 Yen Love,” Masaharu Take


Jordan, “Theeb,” Naji Abu Nowar
Kazakhstan, “Stranger,” Yermek Tursunov
Kosovo, “Babai,” Visar Morina
Kyrgyzstan, “Heavenly Nomadic,” Mirlan Abdykalykov
Latvia, “Modris,” Juris Kursietis
Lebanon, “Void,” Naji Bechara, Jad Beyrouthy, Zeina Makki, Tarek Korkomaz, Christelle Ighniades, Maria Abdel Karim, Salim Haber
Lithuania, “The Summer of Sangaile,” Alanté Kavaïté
Luxembourg, “Baby (A)lone,” Donato Rotunno
Macedonia, “Honey Night,” Ivo Trajkov
Malaysia, “Men Who Save the World,” Liew Seng Tat


Mexico, “600 Miles,” Gabriel Ripstein
Montenegro, “You Carry Me,” Ivona Juka
Morocco, “Aida,” Driss Mrini
Nepal, “Talakjung vs Tulke,” Basnet Nischal
Netherlands, “The Paradise Suite,” Joost van Ginkel
Norway, “The Wave,” Roar Uthaug
Pakistan, “Moor,” Jami
Palestine, “The Wanted 18,” Amer Shomali, Paul Cowan
Paraguay, “Cloudy Times,” Arami Ullón
Peru, “NN,” Héctor Gálvez


Philippines, “Heneral Luna,” Jerrold Tarog
Poland, “11 Minutes,” Jerzy Skolimowski
Portugal, “Arabian Nights – Volume 2, The Desolate One,” Miguel Gomes
Romania, “Aferim!” Radu Jude
Russia, “Sunstroke,” Nikita Mikhalkov
Serbia, “Enclave,” Goran Radovanović
Singapore, “7 Letters,” Royston Tan, Kelvin Tong, Eric Khoo, Jack Neo, Tan Pin Pin, Boo Junfeng, K. Rajagopal
Slovakia, “Goat,” Ivan Ostrochovský
Slovenia, “The Tree,” Sonja Prosenc
South Africa, “The Two of Us,” Ernest Nkosi


South Korea, “The Throne,” Lee Joon-ik
Spain, “Flowers,” Jon Garaño, Jose Mari Goenaga
Sweden, “A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence,” Roy Andersson
Switzerland, “Iraqi Odyssey,” Samir
Taiwan, “The Assassin,” Hou Hsiao-hsien
Thailand, “How to Win at Checkers (Every Time),” Josh Kim
Turkey, “Sivas,” Kaan Müjdeci
United Kingdom, “Under Milk Wood,” Kevin Allen
Uruguay, “A Moonless Night,” Germán Tejeira
Venezuela, “Gone with the River,” Mario Crespo
Vietnam, “Jackpot,” Dustin Nguyen