Inte nog med att ”Odyssén” erövrar IMAX-biograferna för fulla hus. Nu tar ännu en grekisk saga över hemma framför spelsoffan.
Spelarsiffrorna för ”Assassin’s Creed: Odyssey” steg lavinartat för första gången på flera år, sedan Christopher Nolans ”The Odyssey” släpptes tidigare i juli, enligt sifferknaprarna på Alinea Analytics.
Rhys Elliott, Alineas ansvarig för marknadsanalys, delade med sig av sina tankar på ett Substack-inlägg. Han illustrerade hur ”den kulturella spridningseffekten var omedelbar” efter segertåget för ”The Odyssey” på IMAX-biografer 17 juli. 10 dagar senare hade Assassin’s Creed Odyssey, Ubisofts äventyr i antika Grekland, seglat upp till närapå det dubbla antalet av aktiva spelare. Spelarantalet jäste som en ivrig grekisk bulldeg från 122 000 spelare till 233 000 över olika plattformar.
Elliott kallar det för ”90% ökning i engagemang, med 1,8 gånger spelets grundvärde innan filmen slog till i juli”. Ska man kika på just hur de olika plattformarna är uppdelade ser bara 26% av de nya spelarna ut att komma från Steam, medan Playstation-ökningen var hela 94% där man landade på 114 000 dagliga aktiva användare. Xbox-framgången kan också jämföras med hur lyckat en viss trojansk häst segrade när man räknar på en 134-procentig ökning av spelare, där man gick från 36000 till 84000 aktiva spelare.
Det är inte lätt att veta säkert – men högst troligt är att lyckovändningen för ”Assassin’s Creed: Odyssey” huvudsakligen kommer från prenumeranter på PS Plus- och Game Pass-tjänsterna. Detta trots att Game Pass i dagsläget knappast ser sina glansdagar. Nyligen har som bekant Microsoft haft en offentlig kräftgång, med nedskärningar i personal och minskade vinster över hela Xbox Game Studios-katalogen.
Elliot från Alinea utvecklar sitt resonemang:
– Fans som tidigare tröttnat rusade rakt in tillbaka, medan nya spelare kunde väna sig en 60+ timmar grekiskt epos som väntar på dem. Allt tack vare en prenumeration de redan betalat för.
Trots dominansen från prenumerationstjänser kunde Ubisofts odyssée med Kassandra i spetsen (det enda rätta valet för ”Xena: Warrior Princess”-fans) åtnjuta en del nya försäljningsframgångar
– Mjukvaruförsäljning rör sig fram blygsamt med cirka 400 000 sålda exemplar, år-för-år. Men de riktiga nyheterna är det äkta engagemanget från spelare. Filmen fick inte miljontals att köpa ett åtta år gammalt spel, men det fick en enorm grupp spelare att återvända till spelet. Den sortens data ger Ubisoft ammunition för att eventuellt ge sig ikast med en typ av ”AC Odyssey Resynced”. Värt att nämna att MovieZine testade senast den omstöpta versionen av ”Assassin’s Creed: Black Flag Resynced” – det var en övertygande framgång.
Cristopher Nolans ”Odyssén” gick upp på svenska biografer 17 juli och är i skrivande stund fortfarande aktuell på topplistorna. ”Assassin’s Creed: Odyssey” finns tillgängligt på PC, Playstation- och Xbox-plattformar.
Läs också: Glöm ”The Odyssey” – det här kan bli årets mest episka filmäventyr
Läs också: Kritiken mot ”The Odyssey”: ”Det finns inga sexscener”
