Recension: Vi dör i natt (2025)

Intensiv svensk actionthriller som sticker ut

”Vi dör i natt” bjuder på en intensiv, mörk och oväntat rolig belägring av en butik, som lyfts av starka skådespelare men tyngs ner av svaga skurkar och en tveksam romans. Men visst sticker det ut i det svenska filmlandskapet!

Publicerad:

Det är alltid kul när svensk filmindustri kan producera något som inte bara är Beckfilm #467 eller ännu en reboot på “Jönssonligan”. Därför är “Vi dör i natt”, en actionthriller som i princip bara utspelar sig inuti ett köpcenter, varmt välkommen. 

Vi får följa Ellie, en ung anställd i butiken Nisses, som ligger mitt ute i ingenstans. Efter en minst sagt skrämmande upplevelse på väg till jobbet en morgon urartar arbetsdagen fullständigt när två skadade personer flyr in i butiken, jagade av ett våldsamt kriminellt gäng. Ellie och butikens övriga anställda tvingas, tillsammans med ett fåtal kunder, barrikadera sig i affären i hopp om att överleva tills hjälp kommer. 

Premissen må inte vara jätteunik sett till film i stort – det finns trots allt gott om såväl thrillers som skräckrullar som kretsar kring en liten grupp otursföljda människor som måste överleva ett till synes övermäktigt hot.

Men “Vi dör i natt” lyckas utföra den väl, mycket tack vare bra skådespelarinsatser från alla involverade: de får sina karaktärer att kännas tillräckligt levande för att man ska bry sig om hur det går, och tillräckligt realistiska för att sälja den panik som uppstår när man bara har en glasdörr mellan sig och ett pack beväpnade mördare.

Det hjälper också att vi får ett par scener tidigt i filmen som låter oss lära känna våra protagonister innan själva berättelsen drar igång på allvar. 

Som tittare blir man aldrig uttråkad

Och när den drar igång drar filmen verkligen igång, och det blir intensivt utan mycket andrum.

Kombinationen av alltifrån mörka källare till desperata jakter i den labyrint som är en nedsläckt butik gör att all action känns varierad, och som tittare blir man aldrig uttråkad, utan hålls engagerad hela filmen igenom. När våra protagonister inte tvingas gömma sig för hotet på butikens utsida får de dessutom skäl att snegla misstänksamt mot varandra – överlevnadsstrategierna skiljer sig åt, och långtifrån alla i gänget är lagspelare. 

En annan sak som får “Vi dör i natt” att fungera är humorn: filmen är oväntat rolig, och lyckas för det mesta vara det utan att urarta i den sorts trams som kan punktera både spänning och narrativ i valfri Marvelfilm. Här känns skämten ofta naturliga, passar in i situationerna, och kommer oftast ur den frustration karaktärerna känner för varandra och för den livsfara de befinner sig i. 

Om våra protagonister är lätta att känna något för så är det svårare med skurkarna. Gänget utanför butiken blir aldrig mer än maskerade fiender, till för att fylla en narrativ funktion snarare än att vara karaktärer i sin egen rätt. Deras första scen, där de i tystnad uppenbarar sig ur kvällsmörkret, är effektiv, men när de allteftersom börjar både prata och få stryk punkteras mystiken kring dem, och därmed även något av spänningen. 

En obehaglig crush drar ned filmen

Inte heller känner jag mycket för den kärlekshistoria som jag tror att filmen försöker sig på. Det är lite oklart om den ensidiga crush som den betydligt äldre kollegan Francki har på Ellie ska vara enkom obehaglig eller om filmen tycker att där finns något lite gulligt också (för mig kändes det mest bara obehagligt). Scenerna som tillägnas den drar tyvärr ner filmen, och det hade ju inte varit svårt att hitta en annan, mindre märklig, relation att bygga drama på. 

Jag hade också önskat att man fick se karaktärerna utnyttja butiken lite mer: det finns gott om saker i en stor och välförsedd butik som skulle kunna användas som kreativa vapen eller luriga “Ensam hemma”-liknande fällor. Tyvärr begränsas uppfinningsrikedomen ofta till att folk knuffar kundvagnar på varandra, och vid de fåtal tillfällen någon faktiskt gillrar en fälla så blir det hyfsat generiskt.

När allt kommer omkring är “Vi dör i natt” dock en välspelad och underhållande actionthriller, med ett koncept som känns betydligt fräschare än de småstadsmord och deppiga poliser som svensk underhållning allt som oftast pysslar med. Svensk filmindustri – gör mer sånt här!


Snabbfakta: ”Vi dör i natt”

  • Regi: Richard Holm
  • Medverkande: Amanda Lindh, Christian Magdu, Kristoffer Joner, Clara C. Drake, Emilia Roosmann, Jonathan Fredriksson, Ia Langhammer, Emil Almén
  • Genre: Thriller
  • Speltid: 1 timme 28 minuter
  • Premiär: 24 oktober
  • Visas på: Bio
  • MovieZines betyg: 3/5
YouTube video