Recension: Freakier Friday (2025)

Galen, charmig och farsartad generationskomedi som är svår att stå emot

Massa charm och roliga scener när Jamie Lee Curtis och Lindsay Lohan återigen byter kroppar – denna gång med nästa generation! Nisha Ganatra (”Late Night”) står för regin.

Publicerad:

Det har gått över 20 år sedan originalfilmen ”Freaky Friday” kom ut, där Anna och hennes mamma Dr. Tess Coleman som inte kommer överens byter kroppar. Perfekt upplägg för en massa kul scener. Tess (Jamie Lee Curtis) blir rebellisk tonåring, som Anna (Lindsay Lohan) förgäves försöker hålla styr på.

Ett lekfullt koncept som nu alltså får sig en uppföljare.

I ”Freakier Friday” har Tess har utvidgat sin psykologverksamhet till podcasts och böcker. Anna, som sjöng och uppträdde i förra filmen, har lagt egna musiken bakom sig och representerar nu andra artister, främst popfenomenet Ella (Maitreyi Ramakrishnan).

Anna är ensamstående och navigerar mammarollen bäst hon kan med tonårsdottern Harper (Julia Butters). Tess och Anna tycks komma överens efter förra filmens lärdomar och insikter, medan Harper är… ja, tonåring.

Hon är en cool tjej men irriterar sig på klasskompisen Sophia (Lily Reyes) som alltid ska vara värst. Sophia är en sofistikerad tjej från England; resvan, belevad, och har en fransk pojkvän. Om Harper bara kunde få slippa lyssna på hennes skryt, men Sophia har en snygg, ensamstående pappa som heter Eric (Manny Jacinto). Han och Anna blir kallade till föräldramöte efter att tjejerna ställt till en scen på skolan – och faller pladask för varandra!

Roliga förväxlingar håller tempot i topp

Nu ska de alla bo ihop till tjejernas förtret (och vår underhållning, för det leder så klart till skrattframkallande gnabb)! Giftemål planeras, men på möhippan händer märkliga saker. En spådam dyker upp med en magisk ramsa, det är fullmåne, och det blir jordbävning.

Morgonen därpå vaknar Sophie och Tess i varandras kroppar, likaså Anna och dottern Harper. Vilket så klart ger rum för roliga förväxlingar som håller tempot uppe under filmens nära två timmars speltid.

Humorn är lättsam och enkel, ofta generationsskämt, som när Eric tillrättavisar tjejerna i baksätet på bilen att sluta upp med “gaslighting” och de undrar om han ens vet vad det betyder. Den fåfänga Sophie i Tess kropp undrar var hennes läppar tog vägen, och bestämmer sig för att plumpa upp dem inför en fotografering. Det leder till en rolig scen när hon knappt kan prata. 

Möjligtvis kan man likna rollprestationerna, särskilt Curtis, mer vid spex än skådespeleri. Inte för att hon inte kan – jag har fortfarande inte återhämtat mig från de starka scenerna i “The Bear” (andra säsongen, sjätte avsnittet om någon undrar) – men här är komiken anpassad till lättsam underhållning som lutar mer åt händelsedriven fars. 

När det blivande bröllopsparet ska ta danslektioner, och läraren ropar “spring, Anna” och menar fram till Eric som väntar med utsträckta armar, rusar Harper i Annas kropp förbi och försvinner. Och mormor Tess upptäcker lyckligt att i Sophies kropp kan hon hamna på golvet utan att ofrivilligt prutta.

Charmigt och snällt i Nisha Ganatras regi

Filmen är charmig och snäll, och uppmanar oss att sätta oss in i andra människors perspektiv. För tjejerna tvingas samarbeta för att förhindra att föräldrarna gifter sig. Genom att söka upp Annas ex till exempel, den snygga Jake (Chad Michael Murray) från första filmen… 

Golden Globe-vinnande regissören Nisha Ganatra (“Late Night”) har skapat en tempofylld, underhållande rulle med sympatiska karaktärer som är svåra att stå emot. 


Snabbfakta: Freakier Friday

Regissör: Nisha Ganatra
Skådespelare: Lindsay Lohan, Jamie Lee Curtis, Julia Butters, Chad Michael Murray, Manny Jacinto, Sophia Hammond
Genre: Komedi
Längd: 111 min
Premiär: 8 augusti 2025
Visas på: Bio
MovieZines betyg: 3/5

YouTube video