När Jerry Seinfeld mötte Larry David i slutet av 80-talet resulterade det i tidernas mest populära sitcom-serie. Medan den förstnämnda gav namn åt serien och spelade en fiktionaliserad version av sig själv, baserades karaktären George Costanza på Larry David – som också producerade, skrev manus och gjorde diverse småinhopp som skådis.
2000, ett år innan brittiska ”The Office”, började Davids liv porträtteras i mockumentärfilmade humorserien ”Simma lugnt, Larry” – mer känd under sin engelska titel ”Curb Your Enthusiasm”. Vad pysslade komikern med sedan ”Seinfeld” sänt sitt sista avsnitt två år tidigare?
Inte jättemycket, skulle det visa sig.
I den tillskruvade fejkskildringen av Davids lunkande vardag får tittarna se hur han masar sig mellan golfrundor, middagsbjudningar och några få, oftast fruktlösa, affärsmöten. Samtliga tilltrasslade till följd av hans invecklade grubblerier, ofiltrerade kommentarer och oförmåga att lägga band på sina impulser.
”Han är jag helt utan sociala spärrar”, har David sagt om sin tv-karaktär.
Många av hans personlighetsdrag är bekanta för ”Seinfeld”-fansen. Likt George Costanza är ”Simma lugnt”-Larry lättkränkt, självabsorberad, pessimistisk och smått excentrisk. Släktskapet dem emellan lockar till många skratt i ”Curb”-avsnittet i vilket Jason Alexander, som spelade Costanza i ”Seinfeld”, pratar med David om vilken nolla karaktären är.
Även om de skickligt invecklade plotlinesen påminner om dem i ”Seinfeld” – flera av sitcomens manusförfattare, bland andra Alec Berg, Jeff Schaffer och David Mandel, har skrivit också för ”Curb” – har David, fri från sitcom-formatet dock kunnat presentera en annan form av humor i ”Simma lugnt, Larry”. Mycket av innehållet är improviserat. Någon gång ska manuset inför ett avsnitt ha bestått endast av en halv A4-sida.
Förutom inhopp från de forna ”Seinfeld”-skådisarna (avsnitten i vilka de samlas för en reunion är guld!) bjuder ”Curb” på fantastiskt underhållande prestationer från motspelarna Cheryl Hines (som spelar Davids fru), Jeff Garlin (som spelar Davids agent) och inte minst från Susie Essman – som briljerar i sin bitska roll. Samtliga karaktärer bär skådespelarnas förnamn och flera andra av Davids kollegor från underhållningsbranschen – bland andra Richard Lewis och Ted Danson – spelar smått förvrängda versioner av sig själva, vilket bidrar till att ge en känsla av autencitet åt den bisarra handlingen.
Med oregelbundet långa pauser mellan säsongerna har ”Curb Your Enthusiasm” fortsatt lunka på i 17 år. Den senaste säsongen, den nionde, dröjde i sex år och var något av en besvikelse. Det har spekulerats i om det blir den sista. Inte då, är min gissning.
Även om ”Simma lugnt, Larry”, likt ”Seinfeld”, i mångt och mycket också är en ”show about nothing” tycks det ändå finnas gott om humormaterial i Davids tillsynes ganska händelsefattiga liv. Triviala företeelser och incidenter växer till enorma problem och spårar ur i egenartade och absurda förlopp, sedan de filtrerats genom Davids komplicerade och briljanta hjärna. Omslagsbilden till seriens tredje säsong, i vilken David bekymrat stirrar ner i ett glas med vatten, sammanfattar ”Curb Your Enthusiasm” bättre än något annat.