Vi sörjer fortfarande den tragiska förlusten av Rob Reiner. Vad passar bättre än att se om en av hans bästa filmer, ”På heder och samvete” (1992)?
Filmen är baserad på en pjäs av Aaron Sorkin (som även skrev manus) och en av 1990-talets mest ikoniska rättssalsfilmer, en höjdpunkt i såväl genren som Reiners karriär.
Handlingen tar sin utgångspunkt i en militärbas på Guantánamo Bay där en ung marinsoldat dör under mystiska omständigheter.
Två soldater ställs inför rätta, anklagade för mord, men fallet visar sig snabbt vara mer komplext än det först verkar.
Försvaret leds av den unge militärjuristen Daniel Kaffee (Tom Cruise), en begåvad men bekväm advokat som helst undviker rättegångar genom uppgörelser.
När han tillsammans med den mer principfasta Joanne Galloway (Demi Moore), börjar gräva i fallet växer misstanken att de åtalade soldaterna bara följt order – en inofficiell disciplinär åtgärd känd som “code red”.
Spåren leder uppåt i hierarkin till den karismatiske men skrämmande översten Nathan Jessep (Jack Nicholson), vars auktoritära ledarskap utgör filmens moraliska centrum.
Den berömda konfrontationen i rättssalen, där Jessep pressas till att avslöja sanningen, kulminerar i repliken “You can’t handle the truth!”, en av filmhistoriens mest citerade.
Nicholson ska dessutom ha levererat monologen flera gånger utan att tona ned insatsen.
– Han gjorde det fullt ut varje gång – oavsett om kameran filmade honom eller inte, berättade Reiner i en intervju med People TV.
Den stjärnspäckade ensemblen inkluderar även Kevin Bacon, Kiefer Sutherland, Kevin Pollak, Cuba Gooding Jr., James Marshall (”Twin Peaks”) och Noah Wyle.
Filmen blev en framgång hos både kritiker och publik. Med en budget på omkring 33–40 miljoner dollar spelade den in över 240 miljoner globalt och tillhörde därmed årets största kassasuccéer.
Framgången bidrog ytterligare till att befästa Reiners position som en av Hollywoods mest pålitliga regissörer under slutet av 1980-talet och början av 1990-talet.
Filmen nominerades till fyra Oscars, inklusive bästa film och bästa manliga biroll för Nicholson, och samlade totalt ett stort antal nomineringar och priser i olika sammanhang.
En kombination av klassisk Hollywooddramaturgi och modern, rapp dialogstil. Tillsammans med ett starkt manus, en exceptionell ensemble och en regissör i högform gör de filmen till både spännande underhållning och en moralisk studie av ansvar, makt och sanning.
Här kan du se ”På heder och samvete”:
- Ikväll 4 april på TV8 21.00
- Hyr/köp på SF Anytime och liknande tjänster
Se trailern nedan:
Läs också: Rob Reiners bästa film fyller 40 – Stephen King blev mållös och skakade
Läs också: Se Kevin Bacons emotionella hyllning till Rob Reiner: ”Kärlek till alla som kände honom”
