Kan denna dag bli värre, frågar sig filmvärlden? Först förlorar vi legendariska regissören Rob Reiner och nu rapporteras det även att Helge Skoog har gått bort vid 87 års ålder.
Familjen bekräftar hans bortgång i ett uttalande hos Stadsteatern, detta efter en tids sjukdom (via Aftonbladet).
– Helge var en varm humanist och humorist med ett briljant intellekt som kommer att fattas oss, säger skådespelaren och kollegan Iwa Bohman.
Skoog var känd för en minst sagt varierad filmografi. För gemene man idag är han kanske främst förknippad med sin berättarröst i tv-programmet ”Halv åtta hos mig” och som titelfiguren i julkalendern tillika långfilmen om”Ture Sventon” under 80- och 90-talet. Men han spelade även i Suzanne Ostens filmer såsom mästerliga ”Bröderna Mozart” och ”Mamma”. Hade även roller i ”Hedebyborna”, ”Affären Enbom”, ”Kommissionen” och ”Ebba och Didrik”, samt 2019 års julkalender ”Panik i tomteverkstan”.
Inom teater medverkade han i nästan hundra föreställningar.
– Helge Skoog var med och la grunden för det som blivit utmärkande för Stadsteatern – en teater där det folkliga och dagsaktuella går hand i hand med det experimentella och klassiker. Det som blev hans signum lever kvar hos oss, på våra scener och i mötet med vår publik, säger Malin Dahlberg, vd för Stadsteatern.
Vila i frid, Helge Skoog!
Läs också: Hollywood-regissören Rob Reiner och hans fru är döda – misstänkt mord
Läs också: Klassikern från 1965 är en av tidernas bästa svenska komedier – se den gratis på SVT Play