Glöm ”Harry Hole” – Netflix nästa stora thrillerserie är svensk

En seriemördare riktar in sig på poliser i miniserien ”Blodsoffer”. Kolla in den nya trailern här.

Publicerad:

Om bara två veckor är det premiär för den svenska kriminalthrillern ”Blodsoffer” på Netflix. Nu har streamingtjänsten släppt den första trailern till serien.

”Blodsoffer” består av fem avsnitt och är skapad av George Kay, som tidigare ligger bakom serier som ”Lupin”, ”Hijack” och ”Misstänkt”. Handlingen kretsar kring en intensiv jakt på en mördare som riktar in sig på poliser.

Jakob Oftebro spelar utredaren Thomas, medan Peter Andersson syns i rollen som hans far Alfred, en före detta kriminalutredare. När hotet kommer allt närmare deras egen vardag tvingas far och son lägga årtionden av konflikt bakom sig för att stoppa mördaren innan det är för sent.

– ”Blodsoffer” är en stark men samtidigt känslosam historia. Thomas har ägnat hela sitt liv åt polisyrket, men när hotet kommer allt närmare honom själv tvingas han inte bara jaga en brutal mördare, utan också ta itu med relationen till sin pappa, säger Jakob Oftebro i ett pressmeddelande.

– Att spela Thomas var både krävande och väldigt givande. För mig handlar serien om rättvisa, lojalitet och om hur det förflutna alltid hittar ett sätt att göra sig påmint.

”Blodsoffer” är både en kriminalhistoria och ett familjedrama

Peter Andersson lyfter fram familjedramat som en av seriens stora styrkor.

– Det jag fastnade för med ”Blodsoffer” var att det inte bara är en kriminalhistoria, utan också ett starkt familjedrama. Jag hoppas att publiken kommer att uppskatta både spänningen och de mänskliga berättelserna i serien, säger Peter Andersson.

Serien är regisserad av Kristoffer Nyholm, känd för ”The Killing” och ”Taboo”. Det blir premiär på Netflix den 20 augusti.

Den färska trailern kan du se nedan.

Youtube video

Läs också: 8 bästa tv-serierna i augusti – sommarens sista stora premiärer!

Läs också: 51 nya filmer och serier på Netflix i augusti – inklusive 2 heta svenska premiärer