”The Meg” drar in stora summor efter premiären

Actionfilmen med Jason Statham går bättre än väntat.

Publicerad:

”The Meg” simmar uppåt på amerikanska biotoppen och toppar listan med 44,5 miljoner dollar intjänat i Nordamerika och 97 miljoner dollar utomlands i 42 olika länder. Filmen knep därför första platsen på box office och slog ”Mission: Impossible – Fallout”.

”The Meg” är en amerikansk-kinesisk samproduktion och hade därför premiär i båda länderna samtidigt. Även i Kina blev det succé med 50,3 miljoner dollar i intäkter.

I ”The Meg”, vars stora budget landade på 130 miljoner dollar,  får vi följa ett undervattensteam som blir attackerade av en enorm 20 meters lång haj. De är fast i en ubåt i Stilla Havets botten och det är upp till djuphavsdykaren Jonas Taylor att försöka rädda besättningen.

Den skräckinjagande hajen får vi i Sverige se på bioduken 17 augusti och det återstår att se om det går lika bra för filmen även här.

Ska du se The Meg” på bio?

Läs mera