”The Boys”-skaparen om veckans avsnitt: ”Visste att det skulle bli maximal förstörelse”

Näst sista avsnittet av ”The Boys” är här, och nu börjar saker äntligen hetta till i den avslutande säsongen.

Publicerad:

Oi! Följande artikel innehåller spoilers för avsnitt 7 i den femte säsongen av ”The Boys”! Läs på egen risk!

Ny onsdag, nytt avsnitt av ”The Boys”… och nu är det faktiskt det näst sista avsnittet vi någonsin kommer få. Märktes det? Ja, i slutminuterna, då en av seriens främsta hjältar fick sätta livet till. Häng med så diskuterar vi!

Vila i frid, Frenchie

Avsnittets stora snackis är definitivt att en av The Boys nu för första gången (samtliga medlemmar har faktiskt klarat sig genom alla säsonger, fram tills nu) gått och dött. Det rör sig om Frenchie (Tomer Capone), som i de sista minuterna offrar sig för att gömma Kimiko och Sage från Homelander, efter att de spenderat hela avsnittet med att försöka blästra Kimiko med radioaktiv strålning för att ge henne Soldier Boys krafter. Huruvida det funkat är oklart (jag gissar på ja), men svaret kommer nog nästa vecka.

Hursom, Frenchie är död, och det är synd. Capone har genom hela serien lyckats göra honom till en förvånansvärt fin och sympatisk snubbe, trots att han också pysslar med mys som lönnmord och kidnappningar. Hans relation med Kimiko har, en radda överflödiga sideplots till trots, varit värmande i den annars väldigt cyniska värld som är ”The Boys”.

Farväl, Frenchie.

Eric Kripke, showrunner och skapare av ”The Boys”, har såklart pratat med The Hollywood Reporter och förklarat varför man slog ihjäl seriens enda fransman:

– Vi visste att vi var tvugna att döda en av ”The Boys”. Man kan inte vinna om det inte kostar ordentligt. Jag tycker att ”Sagan om ringen” var så bra på det, och ”Game of Thrones” var så bra på det. Det narrativa momentumet kräver att hjältarna betalar ett högt pris – för det är så det fungerar i verkligheten.

– Vi gick igenom varje karaktär för att bestämma vad som skulle vara mest hjärtskärande. Jag tror att vi visste tidigt att det skulle bli Frenchie. Han och Kimiko är seriens hjärta, på så många vis. Trots att de är mördare är det känslomässigt fina. Vi visste att det här skulle ha maximal förstörelse, och jag tror att det var nödvändigt. De hade inte haft en chans att vinna om Frenchie inte offrat sig.

Vad hände annars?

I övrigt då? Jo, Butcher och Hughie spenderar avsnittet inlåsta tillsammans med en tankeläsare med suprkraften att förvandla sig till veckans kändiscameo, Jeffrey Dean Morgan, som mest dyker upp för att leverera en monolog om hur villig Butcher är att offra allt och alla för att nå sitt mål. Inget nytt under solen: både vi tittare och Hughie vet redan om det.

Homelander fortsätter samtidigt med att försöka ta över USA som både världslig och gudomlig härskare. Framgången är blandad: å ena sida fimpar han presidenten, å andra sidan visar Oh Fathers fokusgrupper på att inte ens hans mest radikala fans är villiga att köpa honom som en ny gud.

President Homelander har tagit över Vita huset.

Och på tal om Oh Father – vi måste snacka lite om Daveed Diggs. Han har snott varje scen som den skrävlande och falske superhjältepastorn, och är vid sidan av The Deep säsongens överlägset främste scentjuv. Synd att han inte introducerades tidigare.

Vi fick även möta Marie Moreau (Jaz Sinclair) och Jordan Li (London Thor), två av huvudkaraktärerna från nyligen nedlagda ”Gen V”. De verkar leta efter en ny serie, men Starlight ber dem i princip att dra åt skogen. Hon hinner ändra sig innan avsnittet är slut och hittar dem (i skogen) där hon lämnar överlevarna från Oh Fathers fokusgrupp i deras beskydd. I egenskap av någon som aldrig var något stort fan av ”Gen V” är jag personligen nöjd om Marie och Jordan stannar i sin stuga.

På tal om något annat jag inte gillar: ibland har ”The Boys” en tendens att hänfalla åt basal tonårshumor, vilket i det här avsnittet gestaltade sig genom att sidoskurkarna Dogknott och Sheline fick krypa runt på alla fyra, sniffa varandra i röven och prata om vilka maträtter de kunde känna doften av. Det var en scen som inte ens borde ha nått idéstadiet: det är varken roligt eller intelligent, bara absurt för absurditetens skull. Det hör ”The Boys” till, menar vissa, och serien hade varit bättre utan det, menar jag.

Och sen har vi ju Soldier Boy också, som nu återigen finner sig nedfryst i koma. Jag skulle gissa att han vaknar lagom till finalavsnittet nästa vecka – han måste väl ha haft någon poäng i storyn annat än att räcka över en flaska till Homelander? – men om inte så återser vi honom 2027 i spinoffen ”Vought Rising”, som den här säsongen har försökt sälja in nästan lika aggressivt som Vought försöker kränga Homelander-produkter.

Hur alltsammans slutar vet vi om exakt sju dagar: då går ”The Boys” i mål med sitt allra sista avsnitt.

Läs också: Äntligen händer det saker i ”The Boys” – men jag är fortfarande missnöjd

Läs också: ”The Boys” bjuder på galna cameos – och en hjärtskärande scen jag inte såg komma