Svenskar streamar som aldrig förr – 9,5 miljoner abonnemang

Billigare abonnemang med reklam och smarta paketlösningar via operatörer gör att marknaden slår rekord.

Publicerad:

Streaming fortsätter växa i rekordfart i Sverige. Enligt nya siffror från Mediavision finns det nu över 9,5 miljoner betalda abonnemang, två miljoner fler än vid samma tid förra året.

Bakom boomen ligger framför allt de billigare abonnemangen med reklam, så kallad HVOD (Hybrid Video on Demand). De står för över 80 procent av de nya abonnemangen det senaste året.

– Tillväxten av abonnemang på svensk streamingmarknad tilltar i Q2 och det är fortsatt HVOD, reklamfinansierade abonnemang, som driver utvecklingen. Det mesta tyder på att vi passerar tio miljoner betalda abonnemang sammantaget i år, kommenterar Fredrik Liljeqvist, senior analytiker på Mediavision.

En annan stark drivkraft är att allt fler tecknar streaming via sina operatörer – så kallad bundling. Det innebär att tjänster som Netflix, Viaplay eller HBO Max bakas in i bredbands- eller mobilabonnemang. Den här typen av paket växte med hela 25 procent under våren.

För konsumenterna betyder utvecklingen att streaming blivit billigare igen, efter flera år av prishöjningar. Men det sker också en förskjutning: istället för att bolagen får in pengar direkt från tittarna, behöver de nu förlita sig mer på annonsintäkter.

Läs också: Nytt rekord: 1 500 000 nordiska hushåll använder illegal IPTV

Läs också: 3 miljoner streamingkonton delas i Norden: ”Ett växande problem”