Svenska skräckfilmen ”The Waiting Man” får världspremiär i sommar

Den svenska independent-skräckfilmen ”The Waiting Man” får snart världspremiär på genrefilmfestivalen Pucela Fantástica i Spanien. Se trailern här på MovieZine.

Publicerad:

Den svenska independent-skräckfilmen ”The Waiting Man” får sin världspremiär på den internationella genrefilmfestivalen Pucela Fantástica i Valladolid, Spanien. Festivalen arrangeras mellan den 4 och 11 juli.

Filmen är regisserad av Carl Sundström och beskrivs som en skräckhistoria presenterad som ett avsnitt ur ett japanskt tv-program. Handlingen följer en streaminggrupp som en kväll upptäcker en mystisk gestalt utanför sitt fönster.

– En fantastisk möjlighet och en stor ära att filmen blir inbjuden till PUFA för sin världspremiär, säger Carl Sundström.

”The Waiting Man” är producerad av Spying Moth Entertainment och NPE Productions. Inspelningen har till största delen skett i Västernorrland och Norrbotten.

I rollerna syns bland andra Noel Salblix, Marcus Stenberg och Minna Evås.

Filmens handling: År 2022 var den berömda streaminggruppen TOMNI på toppen av sin popularitet med över 7 miljoner följare. Under loppet av en vecka förändrades deras innehåll, och sedan försvann de plötsligt. Detta är materialet som har återfunnits från deras sociala medier, datorer och SD-kort. Experter tror att materialet visar det världsomspännande fenomen som kallas Alikabiha, även känt som The Waiting Man.

Se trailern till ”The Waiting Man” nedan.

Youtube video

Mer om svensk skräck:

Läs också: Sveriges första vampyrfilm fyller 20 år – norrländsk blodsugare vs Astrid Lindgren-ikon

Läs också: Svenska rysaren ”Det okända” fyller 25 år och är fortfarande lika skrämmande

Läs också: Svensk skräckfilm lanserar crowdfunding – inspirerad av verklig spökhistoria

Läs också: Quiz: Hur många av dessa 10 svenska skräckfilmer känner du igen?