Sveriges första vampyrfilm fyller 20 år – norrländsk blodsugare vs Astrid Lindgren-ikon

Självaste Lotta på Bråkmakargatan fick slåss mot vampyrer när ”Frostbiten” gjorde svensk filmhistoria 2006.

Publicerad:

Svensk skräckfilmshistoria skrevs 2006 när vampyrkomedin ”Frostbiten” hade premiär. Den räknas som Sveriges första vampyrfilm som fått internationell spridning och utspelar sig i en liten norrländsk stad där midvinterns totala mörker skapar perfekta jaktförhållanden för blodtörstiga vampyrer.

Handlingen inleds med en prolog från andra världskriget, där tyska soldater drabbas av vampyrer i en isolerad stuga. I nutid flyttar doktorn Annika (Petra Nielsen) med sin tonårsdotter Saga (Grete Havnesköld) till Norrbotten, där Annika ska arbeta nära den mystiske genetisten Beckert (Carl-Åke Eriksson).

Saga blir vän med den goth-inspirerade Vega (Emma T. Åberg) och snart börjar byn hemsökas av märkliga dödsfall och vampyrangrepp i det ständiga dagsmörkret.

Filmen är regisserad av Anders Banke (”Polisstyrka X7”). Havnesköld blev på 1990-talet känd som en av Astrid Lindgrens ironiska karaktärer när hon spelade titelkaraktären i filmerna om Lotta på Bråkmakargatan.

Andra bekanta ansikten i rollistan är Per Löfberg (”Evil Ed”), Nour El Refai, Måns Nathanaelson, Mikael Tornving, Malin Vulcano och Thomas Hedengran.

Filmen utvecklades under 1990-talet och spelades huvudsakligen in under vintern 2005 i Kalix och i Ystad Studios, med en budget på 21 miljoner kronor.

Produktionsteamet inspirerades av klassiska vampyrfilmer som ”The Lost Boys”, ”Vampyrernas natt” och ”En amerikansk varulv i London”, samt av det arktiska ljuset i nordlig vinter.

Specialeffekterna – både praktiska och CGI – var speciellt ambitiösa för en svensk produktion. Den innehåller över 300 effektbilder (jämfört med 55 i ”Låt den rätte komma in”), vilket gjorde den till den mest effektrika svenska filmen genom tiderna (innan ”Kenny Begins” slog rekordet).

Filmen blandade recensioner i Sverige men såldes till över 40 länder och blev den internationellt mest framgångsrika svenska filmen det året. Den belönades vid flera internationella festivaler, till exempel med bästa film på Fantasporto och flera utmärkelser på Screamfest i USA.

Det är visserligen inget mästerverk men ändå en underhållande blandning av blodig vampyrskräck och ”Fucking Åmål”-liknande tonårsfilm. Något så ovanligt och galet inom svensk film är definitivt värt att uppmärksammas.

Du hyra/köpa ”Frostbiten” på SF Anytime och liknande tjänster. Se trailern nedan:

YouTube video

Vad vill se mer – och mindre – av i svensk skräckfilm?

Läs också: 5 svenska skräckfilmer du inte visste fanns