Nästan tre decennier efter att rage-viruset förvandlade Storbritannien till en mardröm fortsätter sagan i ”28 Years Later: The Bone Temple”, den andra delen i den nya trilogin som följer efter ”28 Days Later”.
Danny Boyle (”Slumdog Millionaire”) och Alex Garland (”Ex Machina”) skakade liv i universumet en gång, och nu har det vuxit till något ännu större, råare och mer existentiellt.
I centrum står tonårige Spike (Alfie Williams). Kultledaren Sir Lord Jimmy Crystal (Jack O’Connell) tar med honom bort från de infekterade och tvingar honom in i en sadistisk ritualvärld. Där får Spike ständigt slåss för sitt liv och för att behålla sin mänsklighet.
Parallellt följer vi Dr. Ian Kelson (Ralph Fiennes), en före detta läkare som studerar de infekterade. Han undersöker bland annat en Alpha-smittad vid namn Samson (Chi Lewis-Parry). Plötsligt upptäcker han något som hotar att rubba den sköra tillvaron ännu mer.
Läs också: Iskall thriller släpps idag – spelades in i Skandinaviens kalla natur
”När återvänder vi till den apokalyptiska världen i ”28 Years Later: The Bone Temple” tar Nia DaCosta över registolen och fokuserar mer på människan än på zombies, med starka skådespelarprestationer.” MovieZine ger filmen 4/5 i betyg.
Läs också: Mikael Persbrandts nya thriller släpps i Sverige idag – 93 % på Rotten Tomatoes
Filmen fick mycket positiv kritik från både recensenter och publik, men den lockade inte tillräckligt många biobesökare. Intäkterna nådde 57 miljoner dollar på en budget av 63 miljoner. Därmed är tredje filmen i den nya trilogin i fara.
Från och med idag går zombiefilmen att ses på digitala tjänster som SF Anytime och liknande. Se trailern:
Läs också: 11 skräckfilmer du inte får missa 2026
