”Hajen” hade världspremiär den 20 juni 1975 – och firade därmed nyss 50-årsjubileum. Vi är många som har sett om denna ikoniska blockbuster otaliga gånger, men någon som har hållit sig borta är regissören själv – Steven Spielberg.
Fram tills nu. I en intervju med Deadline avslöjar regissören att han nyligen såg om filmen som blev hans stora genombrott. För att fira jubileumsdagen återbesökte Spielberg filmen i sin ensamhet. Någon DVD var det såklart inte tal om, utan han grävde fram en gammal filmkopia.
– Jag tittar aldrig på mina egna filmer. Men jag var ensam, ingen var med mig, och jag körde en riktigt bra kopia av ”Hajen” den 20 juni, berättar Steven Spielberg. Jag ville se filmen på den ursprungliga premiärdagen och se om jag kunde ta mig igenom den – komma till slutet utan att återuppleva mardrömmarna från inspelningen.
Inspelningarna av ”Hajen” är berömda för hur svåra de var. Såpass mycket att Spielberg trodde att filmen skulle döda hans karriär. Men omtitten gav honom ett nytt perspektiv:
– Jag måste säga att när jag väl kom till slutet, så var det första gången jag någonsin såg ”Hajen” som publikmedlem, inte som filmskapare.
Frågan som återstår blir såklart vad denna speciella publikmedlem slutligen tyckte om filmen. Nedan följer Steven Spielbergs tre ord långa recension:
– Jag gillade den!
Läs också: Steven Spielbergs löfte: ”Kommer aldrig någonsin att gå i pension”
Läs också: Steven Spielberg har filmat klart sin nya sci-fi-film – här är allt vi vet
Läs också: Steven Spielberg trodde att ”Hajen” skulle döda hans karriär
Läs också: 50 år sedan ”Hajen” chockade världen – nu kommer dokumentären som berättar allt