Stephen King tipsar om en ”speciell” skräckfilm vi alla borde se

Den nya skräckfilmen ”The Cycle” får amerikansk premiär i oktober.

Publicerad:

Stephen King har hittat en ny skräckfilm som han gillar. Och när skräckmästaren själv tipsar gör man bäst i att lyssna.

I ett inlägg på X lyfter han fram ”The Cycle”, som ännu inte haft premiär för oss vanliga dödliga. Deborah Ann Wool (känd från ”Daredevil”-serien) spelar kvinnan som upptäcker sin fars mörka förflutna, efter att hans kropp som varit försvunnen i 36 år hittas på en brutal brottsplats.

”Det kommer ut en film i oktober som heter ”The Cycle”. Jag brukar inte vanligtvis hajpa upp skräckfilmer (om de inte är mina egna, haha) men den här är speciell. Sätt den på din kalender” tipsar King.

”True Detective” möter ”Arkiv X”

Regissören Jordan Downey berättade nyligen för Collider om sina inspirationer bakom filmen:

– Jag växte upp som ett stort fan av ”Arkiv X”. Jag älskar också ”True Detective”, ”The Outsider” och den typen av mordmysterier med skräckelement.

”The Cycle” får amerikansk premiär på streamingtjänsten Shudder den 23 oktober, veckan innan Halloween. När och var filmen når Sverige är inte känt än.

Den flitige författaren använder ofta sina sociala medier för att hylla filmer och tv-serier han sett. Bland nya filmer som Stephen King älskar finns ”Obsession” och ”Weapons”. Och bland Kings 5 favoritserier just nu nämns bland annat Apples ”Cape Fear”-remake.

Läs också: Stephen King har en ny favorit på bio – “Ren underhållning”

Läs också: 27 oktober blir en läskigt bra dag för svenska Stephen King-fans

Lägg till MZ som önskad källa på Google