Stellan Skarsgård har ju ynglat av sig med ungefär tre dussin små skådespelartalanger. Eller åtminstone fler än man kan räkna på en hand. Alexander, Gustaf och Bill är redan internationellt kända. Valter är på uppgång. Men även 16-årige Ossian och 12-årige Kolbjörn har börjat känna på film- och tv-roller.
Men skådespelarfarsan har ofta varit tydlig i intervjuer att sönerna får klara det där med stjärnglans och Hollywood på egen hand.
Stellan bekräftar nu senast i en intervju att han inte ger grabbarna några tips om hur man lyckas som skådespelare, eller hur man tar sig an en roll.
– Nej. De är rätt bra på vad de gör själva, säger han och förklarar:
– Jag kunde såklart ge dem skådespelarlektioner, en och en. Men de måste göra sina egna misstag och hitta sina egna framgångar. Annars blir det jag som för äran när de blir framgångsrika. Eller får skulden om de inte blir det, ännu värre.
Se intervjun med Q With Tom Power nedan.
