Stellan Skarsgård klar för sin första roll efter Oscarsnomineringen – lovande thriller från Apple

Stellan Skarsgård hann med både äventyr i en galax långt långt borta och en intensiv Oscarskampanj. Nu ska han leda ett ondskefullt konglomerat i en Apple-thriller.

Publicerad:

Stellan Skarsgård har efter att ha spenderat ett halvår med Oscarskampanjande för ”Sentimental Value” inte tröttnat på varken Hollywood eller människor som heter Fanning i efternamn. Han är nämligen klar för en roll i en ännu titellös spionthriller från Apple, tillsammans med Dakota Fanning.

Berättelsen kommer följa en undercover-agent (Fanning) som infiltrerat ett internationellt konglomerat med fingrarna i många politiska och kriminella grytor. Hon blir dock förtjust i arvtagaren till konglomeratet, som hon är alltmer övertygad om är en god människa, trots allt det hemska hans far (Skarsgård) ägnar sig åt.

Serien skapas av Apple TV Alex Cary, som tidigare gjort ”A Spy Among Friends” med bland andra Guy Pearce, och regisseras av Kari Skogland (”The Falcon and the Winter Soldier”).

Kul trivia, för den som gillar att hålla koll på sånt, är att Skarsgård arbetade med Elle Fanning, Dakota Fannings yngre syster, i ”Sentimental Value”. Iochmed den här nya serien har han alltså fått något slags Fanning-bingo.

Serien har i skrivande stund inget premiärdatum.

Läs också: Stellan Skarsgård möter Aunt Gladys i Oscarssketch – och Conan O’Brien pratar (dålig) norska

Läs också: Det blev ingen Oscar för Stellan Skarsgård