Guy Ritchies tolkning av Sherlock Holmes är enligt vissa Holmes-purister (i den mån de finns) förmodligen ren hädelse, men av de allra flesta är det en av de mest älskade tolkningarna som finns av den engelske mästerdetektiven.
Vi ser Robert Downey Jr. (komplett med brittisk dialekt) i rollen som Holmes. Han besitter karaktärens sedvanliga briljans, och har dessutom Tony Starks munläder, August Strindbergs alkoholproblem, och John Wicks slagsmålsfärdigheter. Tack och lov har han den evigt frustrerade men ständigt hjälpsamme doktor Watson (Jude Law) till hjälp. Tillsammans jagar de brottslingar som hotar Europas säkerhet i två filmer, ”Sherlock Holmes” och uppföljaren ”Sherlock Holmes: A Game of Shadows”.
Bägge filmerna är regisserade av Ritchie, som bjuder på sedvanligt rappt tempo, action och humor. Han utnyttjar dessutom 1800-talets industrialisering till fullo i estetiken: särskilt den första filmen ger känslan av att allt utspelas i det moderna samhället när det var under konstruktion, inte minst genom att Tower Bridge får lov att se ut som en enorm byggnadsställning.
Omdömet kring filmerna är relativt gott (framförallt bland fans), och många har i åratal höjt rösten för att begära en tredje film. Varken Ritchie eller Downey verkar dock riktigt ha fått tummen ur, och härom året var Jared Harris (som spelar Moriarty) ute och tvivlade på att vi någonsin kommer få se en tredje film.
Här på MovieZine har båda filmerna godkända betyg (en fyra för ”Sherlock Holmes” och en trea för ”A Game of Shadows”). Båda filmerna är fullt tillräckliga om man söker efter actionpackade buddy-cop-äventyr. Alla som vill se något sånt kan med fördel slå igång HBO Max och njuta av fyra timmars rövsparkande detektivarbete – båda ”Sherlock Holmes”-filmerna finns nu att streama där.
Läs också: Blir det en säsong 2 av ”Young Sherlock” på Amazon Prime Video?
Läs också: Sista chansen! 29 filmer och serier försvinner från Netflix i veckan

