Se Denzel Washington återförenas med Spike Lee efter 20 år i ny thriller

Filmduon gör nytolkning av en Akira Kurosawa-klassiker.

Publicerad:

Nu har filmbolaget A24 släppt trailern för sin nya thriller “Highest 2 Lowest”. I filmen återförenas skådespelaren Denzel Washington för första gången på 20 år med regissören Spike Lee.

Duon har tidigare gjort filmerna “Mo’ Better Blues” från 1990, “Malcolm X” från 1992, “He Got Game” från 1998 och “Inside Man” från 2006.

“Highest 2 Lowest” handlar om en musikmogul som blir måltavla för en utpressningskomplott. Filmen är en nytolkning av Akira Kurosawas klassiker “Himmel och helvete” från 1963, som i sin tur är baserad på Ed McBains bok “King’s Ransom”.

Andra skådespelare som dyker upp i filmen är Jeffrey Wright (“American Fiction”) Ilfenesh Hadera (“Baywatch”) och musikern A$AP Rocky.

“Highest 2 Lowest” kommer att ha premiär på filmfestivalen i Cannes i maj och på bio i USA den 22 augusti. Den är därefter tänkt att släppas på Apple TV+ den 5 september.

YouTube video

Läs också: Steven Spielberg hyllar ”den bästa amerikanska filmen någonsin”

Läs också: Denzel Washington sågar sina gamla filmer: ”Jag gjorde några riktiga bottennapp”