Vem trodde att den sjunde delen i en skräckfranchise skulle bli seriens mest inkomstbringande? Det händer nu med ”Scream 7”. Trots usla recensioner – i nivå med seriens svagaste – vallfärdar publiken till biograferna för att möta Ghostface igen.
”Scream 7” passerar 200 miljoner dollar globalt och landar på cirka 213 miljoner. Med en budget på 45 miljoner ger filmen en rejäl vinst och öppnar dörren för fler uppföljare med den maskerade mördaren.
Läs också: 9 skräckregissörer som vägrar spela säkert – och spränger gränserna
Efter del 5 och 6, där Carpenter-systrarna stod i fokus, kliver Sidney Prescott (Neve Campbell) åter fram i centrum. Nu lever hon ett stillsamt liv i en liten stad tillsammans med sin man, sin 17-åriga dotter och yngre barn. Lugnet spricker när hotet återvänder. Någon tar på sig Ghostface-masken igen – och jakten börjar.
Kevin Williamson kliver upp i registolen efter att ha skrivit originalet och flera av de tidiga filmerna. Courteney Cox återvänder tillsammans med flera bekanta ansikten. Alla ingredienser finns där för en stark uppföljare – men det klickar aldrig.
Läs också: Glöm ”Jurassic World” – en barnförbjuden dinosauriefilm släpps idag
Lägst betygsatt i serien
Både Rotten Tomatoes och IMDb visar tydligt att filmen landar som seriens sämst mottagna kapitel, särskilt bland kritiker. Publiken är mer förlåtande men pekar fortfarande på svaga motiv, ojämna mordscener och beslut som får karaktärerna att framstå som mindre skarpa än tidigare.
När filmen dessutom låter flera mord ske off-screen tappar den ett av sina starkaste kort – och lämnar en ganska bitter eftersmak. Är inte hela poängen med slashers att se morden?
Läs också: Se första klippet från ”Evil Dead Burn” – skräck i en enda tagning
”Filmen spelar hårt på nostalgi och gör rätt i att ge Neve Campbell mer utrymme. Men Kevin Williamson har tömt ut sina bästa idéer och låter mest Ghostface härja loss i ett blodbad utan överraskningar. Sorry alla fans – det här är det sämsta kapitlet”, skriver MovieZine. Filmen får seriens hittills sämsta betyg: 2/5.
Från och med idag går slashern att se via digitala tjänster som SF Anytime och liknande. Spana in en trailer nedan.
Läs också: Viral skräcksuccé blir film – nu släpps en ”klaustrofobisk mardröm” digitalt
