Rollistan växer – de flyttar in i ”Lilla huset på prärien”

Netflix avslöjar fler skådespelarnamn till sin kommande remake av den klassiska serien.

Publicerad:

Det har varit en lång väntan på att Netflix skulle sätta ihop sitt team för ”Lilla huset på prärien” och nu börjar det verkligen ta fart. Efter att ha avslöjat att Alice Halsey får huvudrollen som Laura Ingalls, har streamingtjänsten också hittat fler familjemedlemmar.

Luke Bracey, känd från ”Elvis” och ”Little Fires Everywhere”, ska spela Charles Ingalls, familjens far. Crosby Fitzgerald (från ”Palm Royale”) är castad som Caroline, Charles fru och mamma till Laura och Mary. Vidare har Skywalker Hughes (från ”Joe Pickett”) fått rollen som Mary Ingalls, Lauras äldre syster, skriver THR.

Serien, som baseras på Laura Ingalls Wilders populära böcker är en nytolkning av den klassiska tv-serien från 70-talet och 80-talet, där Michael Landon spelade Charles och Karen Grassle Caroline. En ny version av är förstås en stor grej och nu har vi en glimt av hur Netflix satsar på att förnya den älskade berättelsen för en modern publik.

Rebecca Sonnenshine, känd för sitt arbete med ”The Vampire Diaries” och ”The Boys”, ansvarar för nyversionen serien. När Netflix gav serien grönt ljus i januari sa Sonnenshine:

– Jag blev förälskad i dessa böcker när jag var fem år gammal. De inspirerade mig att bli författare och filmskapare, och jag är hedrad att få ge dem ett nytt liv för en global publik.

Så om du är ett fan av den gamla serien eller böckerna, eller bara sugen på ett bra familjedrama, är det här definitivt något att hålla ögonen på. Vi håller tummarna för att de lyckas få till den där perfekta blandningen av värme, drama och familjekänsla som gjorde originalet så älskat.

Kim Petersohn Esentals

Läs också: Hon får huvudrollen i nya ”Lilla huset på prärien”

Läs också: ”Lilla huset på prärien” – snart i ny tappning på Netflix