”Road House 2” förlorar sin regissör – Guy Ritchie hoppar av

Även ett påskrivet kontraktet kan rivas upp.

Publicerad:

Det är bara lite drygt två månader sedan som vi fick det bekräftat att Guy Ritchie skulle regissera ”Road House 2”. Det blev ett kort uppdrag. Filmskaparen bakom bland annat ”Snatch” och ”Sherlock Holmes” har nämligen redan hoppat av.

Det här berättar Variety. Vad de inte kan berätta, däremot, är vad avhoppet beror på. Om är kreativa skillnader, en oväntad schemakrock, eller något helt annat.

Remaken ”Road House” från 2024 blev en stor succé för Prime Video, och blev deras då största filmdebut. En uppföljare var därmed ungefär lika självklart som att regissören Doug Liman inte skulle återvända. Med tanke på hur arg han var på Prime Video.

Vad det här betyder för ”Road House 2” är svårt att sia om. Inspelningarna är planerade att börja redan i september, vilket inte ger mycket tid till förberedelser, men snabba ryck är uppenbarligen redan något produktionen är van vi.

Läs också: ”Road House” slår rekord på Prime Video: Största filmdebuten hittills!

Kolla in trailern till ”Road House”-remaken

YouTube video

Läs också: Doug Liman gör 1 långfilm av Stephen Kings längsta roman

Läs också: Rykte: Dave Bautista delar ut stryk i ”Road House 2”

Läs också: Jake Gyllenhaal klar för Shyamalans nästa film