Quentin Tarantino är inte enbart en av senaste trettio årens största visionärer inom film, utan likväl en inbiten cinefil såsom många andra av oss.
Regissören har tidigare korat sina tjugo favoritfilmer genom tiderna på en gedigen lista. I podcasten ”Rewatchables” från 2020 berättade han om en film från 2010 som han verkligen inte kan få nog av. (via Far Out Magazine)
Det gäller Tony Scotts actionfilm ”Unstoppable”, med Chris Pine och Denzel Washington i rollistan.
– ”Unstoppable” blev Tony Scotts sista film och det är en av mina favoriter inom den kategorin, berättar Tarantino. Det är action i sin renaste form, Pine och Washington är grymma tillsammans och det är en av 2000-talets bästa katastroffilmer.
Här hos Moviezine gav vi ”Unstoppable” betyg 3/5 och kallade den ”välbekant spänning”. Liksom vår recensent håller jag med om att den på intet sätt revolutionerar genren, men är likväl en underhållande rulle av en respektabel regissör.
Vill du ta del av Tarantinos från 2010 själv? Då finns ”Unstoppable” att streama hos Disney Plus.
Läs också: Död Quentin Tarantino-film med Django har fått nytt liv
Läs också: Quentin Tarantino regisserar igen – ”en vild komedi” får premiär 2027