Paul Thomas Anderson är äntligen en Oscarsvinnare – tar hem 3 statyetter

Nästan 30 år efter första nomineringen är Paul Thomas Anderson till slut en (trefaldig!) Oscarsvinnare.

Publicerad:

Paul Thomas Anderson blev nominerad till sin första Oscar 1998 med ”Boogie Nights”. Sedan dess har nomineringarna rullat in med jämna mellanrum.

Regissören har under karriären stått bakom hyllade filmer som ”Magnolia”, ”There Will Be Blood”, ”The Master” och ”Phantom Thread”.

Men det är först inatt som han slutligen kan titulera sig Oscarsvinnare. Med dramathrillern ”One Battle After Another” har han tagit hem statyetter för Bästa manus på annan förlaga, Bästa regi, såväl som den allra mest prestigefulla – för Bästa film.

Det var en märkbart berörd Paul Thomas Anderson som klev upp på scen och accepterade sina vinster. Han passade på att hedra sin producentpartner Adam Somner som gick bort vid 57 års ålder 2024.

– Han är uppe i en jättestor bar i himlen just nu och han dricker en gin and tonic och han är så lycklig, sade en känslosam Paul Thomas Anderson som nyss blivit utnämnd till årets bästa regissör.

– Det här är en underbar gåva och jag är så lycklig som kan kalla filmen för mitt hem. Tack från botten av mitt hjärta.

”One Battle After Another”.

Baserat på Thomas Pynchons svåradapterade roman ”Vineland” har han skapat en film som är lika underhållande som samtidsaktuell. I rollistan ser vi namn som Leonardo DiCaprio, Sean Penn, och Benicio del Toro, såväl som Teyana Taylor och Chase Infiniti.

Under Oscarsgalan har ”One Battle After Another” även kammat hem statyetter för Bästa manliga biroll (Sean Penn), Bästa casting och Bästa klipp. Kort sagt: Paul Thomas Anderson har till slut fått till en riktig vinnare.

Läs också: Alla vinnare på Oscarsgalan 2026: ”One Battle After Another” tog hem 6 priser

Läs också: Det blev ingen Oscar för Stellan Skarsgård