De kan inte alla vara fullträffar. Apple har gjort sig kända för att producera påkostade och hyllade tv-serier, men ibland behöver även en regel sina undantag. Variety rapporterar nu att ”The Last Frontier” är ett sådant.
Thriller-serien är skapad av Jon Bokenkamp (”Blacklist”), och låter oss följa US Marshals Frank Remnick (spelad av Jason Clarke) i Alaskas vildmark. När ett flygplan lastat med farliga fångar kraschar, ligger det på Frank att skydda stadens invånare och fånga skurkar.
Och kanske nysta upp en misstänkt konspiration.
Tyvärr var både kritiker och publik ganska eniga om att ”The Last Frontier” inte var en höjdare. På Rotten Tomatoes har serien för närvarande bara 46% hos de förstnämnda och föga mer imponerande 50% hos de sistnämnda. En bra idé och inledning som inte håller hela vägen, verkar vara den gemensamma domen.
Det fanns planer för en andra säsong. I en tidigare intervju med Variety pratade bland annat Bokenkamp om att det inte fanns mycket mer mer att göra i Alaska, att serien skulle kunna ta vägen någon annastans:
– Vi har verkligen pratat mycket om var de hamnar, kanske på en strand någonstans. Men det slår mig också att US Marshals jagar skurkar över hela världen. Sidney och Havlock är ett problem för Frank, men det betyder inte att de är hans enda problem.
Men Frank och hans skurkar blir alltså kvar i Alaska.
Är du ändå nyfiken på ”The Last Frontier”, så finns de tio avsnitten av den första och enda säsongen tillgängliga för streaming hos Apple TV.
Läs också: ”The Last Frontier” imponerar med lång actionscen i en enda tagning: ”Vi skapade något episkt”
Läs också: Starka tv-hösten fortsätter! Här är 9 tv-serier du behöver ha koll på i oktober
