”Yesterday” är kanske inte Richard Curtis bästa verk, men han har å andra sidan satt en sjukt hög ribba för sig själv. Den brittiske mästerförfattaren bakom till exempel ”Blackadder”, ”Notting Hill”, ”About Time” och ”Love Actually” fick här till en mysig feelgood-film med en av 2019 års mest absurda premisser.
Filmen handlar om Jack Malik, en ung och misslyckad singer-songwriter vars karriär får en rejäl skjuts när han en dag upptäcker att hela världen helt glömt bort The Beatles. Han kommer dock ihåg dem, och deras låtar, och börjar då släppa dem under eget namn, vilket gör honom till en global sensation.
I rollistan syns Himesh Patel (”The Franchise”), Lily James (”Relay”), Ed Sheeran (den där scenen du hatar i ”Game of Thrones”), Joel Fry (också ”Game of Thrones”, fast betydligt fler scener), Sophia di Martino (”Loki”), Kate McKinnon (”Ghostbusters”) och Ana de Armas… fast den sistnämnda bara i trailern.
de Armas skulle ursprungligen ha spelat ett tillfälligt kärleksintresse åt Patels Jack, men klipptes bort ur filmen efter att filmskaparna bestämde sig för den delen av filmen gjorde Jack för osympatisk. Det var dock inte ett beslut som gjorde alla nöjda: två män stämde Warner Bros på grund av att de ansett att trailern ”lurat” dem till att hyra ”Yesterday” (för cirka 4 dollar) då de trodde att de Armas var med i filmen.
De två snubbarna tog sig vatten över huvudet, och vad som började med 4 dollar slutade i en kostnad på 126 705 dollar för männen, som fick sitt fall nedlagt av domare och ålades att betala Warner Bros rättegångskostnader. Warner gick dock med på att betala dem själva, mot att fallet gjordes till prejudikat (och därmed kan bidra till att förebygga liknande stämningar i framtiden). Jag väntar fortfarande på filmen om detta.
Vill du se ”Yesterday” kan du göra det:
- I kväll, söndag den 31 maj, på TV8 klockan 22:15.
- Streama på Viaplay, SkyShowtime eller Prime Video.
- Hyr eller köp på SF Anytime eller iTunes.
Observera dock: Ana de Armas är INTE med i den färdiga filmen.