På tv ikväll: 2005 års strålande action-thriller kallades ”en visuell orgasm”

”V för Vendetta” finner en bra balans mellan vass action och starka känslor. Se John McTeaigues snygga serietidningsfilm från 2005 ikväll!

Publicerad:

Att Alan Moore sticker ut som ett av de stora namnen inom serie-konsten är det ingen tvekan om.

Hans politiska och ypperligt tecknade thriller ”V för Vendetta” om en mystisk terrorist som gör motstånd mot en totalitär stat hör till det absolut bästa i genren och 2005 fick det en filmatisering, med regissören John McTeaigue vid rodret. Kanske inte den mest erfarna eller, med handen på hjärtat, bästa regissören. Resultatet blev dock riktigt bra!

Hugo Weaving tar sin an rollen som terroristen V, medan Natalie Portman spelar Evey, en ung kvinna som dras in i hans spel och utvecklar sympatier för hans sak. Filmen är riktigt spännande och visuellt tillfredställande, men har även en känslomässig dimension som gör att den blir tänkvärd och trogen sin förlaga mestadels. Förutom Weaving och Portman ser vi även John Hurt, Stephen Rea, Rupert Graves med flera och alla gör ett riktigt bra jobb.

”En visuell orgasm” skrev vår recensent när filmen skulle ha premiär och som verkligen fångar filmens vackra stil. ”Filmen har fångat seriens själ och samtidigt gett den nytt liv på vita duken. Ljussättningen används skickligt och fotot är strålande. En så här bra film kommer bara ungefär vart tionde år”

Moores säregna och konstnärliga stil i kombination med en realistisk och hårdbarkad stil funkar nästan oväntat snyggt i kombination. Filmen är faktiskt en del av IMDb:s topp 250-lista över tidernas bästa filmer sedan många år bakåt, det lär ju säga något.

”V för Vendetta” visas ikväll 21:00TV6. Finns även att hyra & köpa hos SF Anytime och Viaplay.

YouTube video

Läs också: Tom Holland skadad – ”Spider-Man: Brand New Day” pausar inspelningarna

Läs också: 16 nya filmer streamar nu på SVT Play – här är 3 svenska toppfilmer