Veckans SVT Play-utbud bjuder på en frisk blandning av olika sorters högkvalitativ film, varav det är lite extra fokus på stark svensk film!
Nedan lyfter jag fram några höjdpunkter från svenska produktioner, kanske en och annan du inte sett? Det är ett gediget utbud, så se gärna alla som släppts om tid finns.
Först ut har vi ”Charter”, som är regisserad av Amanda Kernell (”Sameblod”). En kvinna (Ane Dal Torp) inser att hon är på väg att förlora vårdnadstvisten och spontan och desperat som hon är väljer hon att ta med sina två barn till Teneriffa på en charterresa. Ett vackert och mycket nyanserat drama som ger oss en unik vinkel på det typiska skilsmossädramat.
På Moviezine fick ”Charter” 4/5 och kallades ”gripande och finstämd med sparsam dialog. Fenomenalt skådespel”. Förutom Ane Dahl Torp ser vi även Sverrir Gudnason. Guldbaggevinnare av Bästa regi och Bästa kvinnliga huvudroll. Nominerad till bland annat Bästa film.
Därefter är ”Düsseldorf Skåne” en kul coming-of-age-film som tar vid under svenskt 80-tal. Synthmusiken ligger ständigt i bakgrunden, där en ung man tampas med en aspirerande musikkarriär och frånvarande föräldrar. Subtilt, stämningsfullt och på sina sätt både roligt och djupt tragisk diskbänksrealism. Regisserad av Patrik Blomberg Book med starkt skådespel av Erik Svedberg-Zelman, Rebecca Plymholt, Anna Blomberg, Magnus Schmitz med flera.
Slutligen kommer något så ovanligt som en lyckad svensk sci-fi-blockbuster. ”UFO Sweden” gjordes av studion Crazy Pictures, bakom ”Den blomstertid nu kommer” och bockar i alla klichéer om en liten grupp outsiders som utreder övernaturliga fenomen och en ung rebellisk tonåring som däri finner sin plats. Men det görs på ett så pass underhållande och snyggt sätt att filmen gör sig fint som ett klassiskt matinéäventyr. Snygga specialeffekter också. Ett klart ambitiöst svenskt filmprojekt.
Utöver dessa finns även ett par träffsäkra svenska samproduktioner. ”A Letter from Helga” är ett starkt isländsk-svenskt drama och likväl hyllade ”Boy from Heaven”. Missa heller inte estnisk-svenska ”Deserted” och för all del måste ni ju se Ingmar Bergmans ”Djävulens öga” från 1960. ”Diorama” är likväl en konstnärlig och udda blandning av känslor och erotik ni ej lär glömma.
Läs också: Nu på HBO Max: Visste du att ”The Father” fick en uppföljare som ingen såg?
Läs också: Biografen som bryter trenden – här har biobesöken nästan fördubblats
Alla 16 nya filmer på SVT Play:
- 4 maskerade män
- A Letter from Helga
- Attendatorn
- Boy from Heaven
- Charter
- Deserted
- Diorama
- Djävulens öga
- Düsseldrof Skåne
- En runda till
- Greven från gränden
- Hit the Road
- Mamma Mia!
- Ninotchka
- Tårtgeneralen
- UFO Sweden
Läs också: 20 nya filmer har precis släppts på SVT Play: Här är 3 guldkorn ni missat
Läs också: En ”sanslöst rolig” svensk komedi från 1978 streamar gratis på SVT Play – betyg 5/5!