På tv idag: Hyllat svenskt drama snuvades på Guldbaggar

Kay Pollaks älskade drama ”Så som i himmelen” är Michael Nyqvists kanske bästa rolltolkning och blev Oscarsnominerad. Filmen vann dock inte ett enda pris här i Sverige.

Publicerad:

Sverige har gjort sig känt för många bra filmer i varierande stil. Lågmält och djupsinnigt drama står ofta i fokus för bland annat regissören Kay Pollaks verk.

Pollak har många bra filmer bakom sig, men den mest älskade är utan tvekan 2004 års ”Så som i himmelen”. Michael Nyqvist är i högform som en dirigent flyttar tillbaka till sin lilla hemby och startar kör. Förlorade passioner blåser upp och mycket drama och känslor kommer till ytan.

Filmen är djupt känslosam, på alla sätt välspelad av ikoner som Frida Hallgren, Lennart Jähkel, Helena Sjöholm och Barbro Kollberg i sin sista roll. ”Så som i himmelen” nominerades faktiskt till en Oscar för Bästa utländska film. Inte helt dumt för en svensk produktion.

Även här i Sverige gjorde man nästan storslam vid Guldbaggegalan. Hela åtta priser nominerades man till. Dock tog man inte hem ett enda. Lite tråkigt kan tyckas när det gäller ett så pass välgjort drama. Istället gick priset för Bästa film till ”Masjävlar”, vilket klart är förtjänt på sitt sätt också.

När det begav sig fick ”Så som i himmelen” betyget 4/5 här på Moviezine. ”En riktigt vacker film som kommer att ses av många. En av årets bästa”, skrev vår recensent.

Njut av en av filmens ikoniska sånger nedan!

Missa inte ”Så som i himmelen” på tv idag. Den visas 12:45 SVT2. Streamar även gratis på SVT Play och finns att se på SkyShowtime och TV4 Play. Finns även att hyra & köpa hos SF Anytime och Viaplay.

YouTube video

Läs också: Det blir en helg i Japans tecken! SVT Play visar 6 av Akira Kurosawas bästa filmer

Läs också: Frontmannen i Beach Boys, Brian Wilson, har dött – se dokumentären om hans karriär

Läs mera