Nya “Robin Hood” sågas – men Bill Skarsgård är “förtrollande”

Hugh Jackman spelar en åldrad Robin Hood i A24:s nytolkning “The Death of Robin Hood”.

Publicerad:

Nu har A24:s “The Death of Robin Hood” fått sina första publikreaktioner efter premiärvisningen i New York. Enligt World of Reel är filmens mottagande än så länge splittrat. Det behöver inte vara dåligt för den enskilde tittaren. Men det kan göra det svårare för en film att locka en bred publik.

Filmen handlar om en åldrande Robin Hood (Hugh Jackman) som plågas av sitt förflutna efter ett liv präglat av våld och brott. När han skadas svårt tas han om hand av en mystisk kvinna, (Jodie Comer). I rollistan finns även Bill Skarsgård.

Filmen är regisserad av Michael Sarnoski, som tidigare gjort den kritikerhyllade “Pig” och skräcksuccén “A Quiet Place: Day One”. Nyligen blev det även klart att han ska regissera filmatiseringen av “Death Stranding”.

“The Death of Robin Hood eller Snarkmannen är riktigt bra i cirka 30 minuter innan den segar ner sig totalt”, skriver X-användaren @luca.

“Hade kunnat dra nytta av mer Bill Skarsgård för när han är på skärmen så är han förtrollande”, skriver Next Best Pictures Matt Neglia på X.

“Jag försökte helt ärligt gilla The Death of Robin Hood men den var inte för mig… Hugh Jackman och Bill Skarsgård var stabila”, skriver X-användaren @alexkokz.

“The Death of Robin Hood” har premiär på bio i Sverige den 26 juni 2026.

Youtube video

Läs också: Älskar du hundar? Då kommer du vilja se Brad Pitts nya thriller ”Heart of the Beast”

Läs också: ”Vaiana” har premiär om en månad – kolla in den nya trailern