Agent Jason Bourne har inte gjort sitt sista uppdrag än. Rättigheterna till Robert Ludlums bokserie har kommit tillbaka till NBCUniversal, som ska ha betalat en jättesumma enligt Variety.
Sju andra filmstudios och streamingbolag deltog i budkriget om rättigheterna. Till sist vann Universal, som producerat Bourne-filmer i mer än 20 års tid. Nu planerar de en revival för actionhjälten, som tidigare spelats av Matt Damon.
– Sedan debuten år 2002 har den ikoniska Bourne-franchisen format om spiongenren med banbrytande filmer som satt ribban högt för actionfilmer. Vi ser fram emot att fortsätta bygga ut Bourne-franchisen i framtiden med spännande nya berättelser för världens publik, säger Universal Pictures-chefen Peter Cramer.
Producenten Frank Marshall ska fortsätta se över kommande Bourne-filmer, så som han har gjort från allra första början. Universal har hittills släppt fyra filmer om agent Jason Bourne och en spin-off med Jeremy Renner i huvudrollen.
Bourne-filmerna i rätt ordning
- ”The Bourne Identity” (2002)
- ”The Bourne Supremacy” (2004)
- ”The Bourne Ultimatum” (2007)
- ”The Bourne Legacy” (2012)
- ”Jason Bourne” (2016)
Läs också: Näste James Bond? En skådis du aldrig hört om har provfilmat för 007
Läs också: Jason Bourne får reboot – actionhjälten kan hamna hos Netflix