Nya ”Fable” försenas till 2027 – och nu är jag ledsen

Fans har redan väntat i 14, så vad gör ett år till?

Publicerad:

Hela världen är överdrivet taggad på ”GTA VI”, men jag ser som konträr fantasyfantast snarare fram emot ”Fable”. Därmed är jag besviken, men inte förvånad, av det nu skjutits upp: först i februari 2027 kommer vi att få återvända till det magiska landet Albion.

”Fable” är en reboot på de klassiska fantasyäventyren från 2000-talet, och målet är ett spel där i princip allt formas av vilka val spelaren själv fattar: en berättelse som formas av dig, allt detta dessutom med en rejäl dos humor. Lyckas spelet leverera kan det bli fantastiskt. Och det känns lovande: skaparen av ursprungliga ”Fable” grät glädjetårar när han såg det nya spelet.

Varför har det då skjutits upp till 2027? Enligt Xbox själva beror det på att man helt enkelt har för mycket av det goda på släppschemat i andra halvan av året:

”Året är fullpackat med fantastiska spel för Xbox-spelare att njuta av, från ”Halo: Campaign Evolved”, ”Gears of War: E-Day” och ”Call of Duty Modern Warfare 4” till ”Control Resonant”, ”Star Wars: Galactic Racer” och ”Grand Theft Auto VI”.”

”För att kunna planera spelsläpp kring helgdagarna på ett sätt som fungerar bäst för spelare så flyttar vi ”Fable” till februari 2027 så att det kan få det egna ögonblick i rampljuset som det förtjänar. Vi är taggade på att ge spelare en stor ny titt på ”Fable”, tillsammans med våra övriga spel, på Xbox Games Showcase den 7 juni”.

Trist för mig och alla andra som verkligen är taggade på ”Fable”, men någonstans också begripligt: särskilt ”GTA VI” vill man ju inte dela rampljus med.

”Fable” släpps alltså i februari, och redan den 7 juni får vi en bättre bild av exakt vad det är vi väntar på. När ”Fable” väl släpps är det inte bara på Xbox Series X/S, utan även till Playstation 5 och PC.

Läs också: Nytt ”Fable” visas upp efter 14 år – med över unika 1000 karaktärer att påverka

Läs också: Det här är den nya Xbox-konsolen – kan även spela dina PC-spel