Nu på Max: Rika techbros kan inte hålla sig – ”Mountainhead” kommer en dag för tidigt

Streamingtjänsten överraskar med en tidigarelagd premiär. För dig som inte hade något att titta på idag!

Publicerad:

Max verkar vara exalterade över nya ”Mountainhead”. Så exalterade att de inte kunde hålla på premiären. Filmen skulle egentligen ha släppts 20:00 amerikansk östkusttid ikväll, det vill säga 02:00 svensk tid. Alldeles mitt i natten!

Men nu har man alltså valt att göra suktande cineaster glada. Det rapporterar Deadline (och bekräftar MovieZine efter att ha loggat på det egna Max-kontot). Om det finns någon speciellt orsak till ändringen är oklart, fast vi behöver väl inte skåda given häst i mun.

”Mountainhead” handlar om fyra vänner, som också råkar vara miljardärer. De samlas i en stuga i bergen under en global kris. Visst, de är kanske medskyldiga till eländet, men det betyder inte att de inte kan rädda världen också. Allt kan köpas för pengar! 

I rollerna ser vi bland andra Steve Carell, Jason Schwartzman, Cory Michael Smith och Ramy Youssef.

Jesse Armstrongs regidebuterar med ”Mountainhead”, men är verkligen ingen praktikant i branschen. Han med och skrev manus till de politiska satirerna ”Four Lions” och ”In the Loop”, och är numer mest känd för att ha skapat ”Succession”.

”Mountainhead” finns tillgänglig för streaming nu på Max. Osäker? Trailern kan du med fördel kolla in här:

YouTube video

Läs också: Alexander Skarsgård väser fram recensioner av sina filmer – i ASMR

Läs också: ”Succession”-villan värd 125 miljoner dollar förstörd i Los Angeles-bränderna

Läs också: Brian Cox kan tänka sig göra en “Succession”-film

Läs också: ”Succession”-stjärnan mobbades av rollsättare – blev kallad en ”nolla”