”Mumien 4” med Brendan Fraser flyttas – kommer mycket tidigare än väntat

Samtigt försenas ”Miami Vice ’85” till 2028.

Publicerad:

Goda nyheter för ”Mumien”-fans innebär visst dåliga nyheter för ”Miami Vice”-älskare. Det är slutsatsen vi måste dra efter att Universal har beslutat att kasta om bland studions kommande premiärer.

Deadline rapporterar att den fjärde ”Mumien”-filmen där Brendan Fraser och Rachel Weisz återvänder i ett nytt äventyr har blivit flyttad till ett premiärdatum redan den 15 oktober 2027. Tidigare var den planerad till 2028.

På tal om 2028 – tyvärr blir det först då vi får se ”Miami Vice ’85”. Joseph Kosinskis (”Top Gun: Maverick”) film med Michael B. Jordan och Austin Butler i de ikoniska huvudrollerna Rico och Sonny skulle ha fått premiär sommaren 2027. Det nya premiärdatumet är den 19 maj 2028.

Huvudrollerna i kommande ”Miami Vice ’85”.

Vad förseningen beror på är inte klart. World of Reel spekulerar i att det handlar om Kosinskis upptagna schema, och att han möjligtvis planerar att påbörja inspelningarna av sin kommande UFO-film så fort han har filmat ”Miami Vice” – vilket skulle göra efterproduktionen mer tidskrävande.

Enligt Deadline har de båda filmerna helt enkelt bytt plats i ordningen då ”Mumien” har kommit längre i utvecklingen än ”Miami Vice”.

Läs också: Nya ”Mumien”-filmen får galna omdömen: ”Sjukaste filmen jag sett på bio”

Läs också: ”F1”-regissören ska göra UFO-film: ”Det är inte science fiction, utan verklighet”