MovieZine besöker inspelningen av ”Twisted Metal” i Toronto

Den underhållande tv-spelsserien är tillbaka med gasen i botten. Vi pratar med seriens showrunner om hur säsong 2 skruvar upp allt som är härligt och ”weird”.

Publicerad:

TV-spelsadaptioner har fått en rejäl uppsving på senare år. Och ofta är det de dystopiska, våldsamma berättelserna som tittarna lockas till. ”The Last of Us”, ”Halo”, ”Fallout” – och såklart ”Twisted Metal”, som erbjuder en mer humoristisk titt på en postapokalyptisk värld.

Med glimten i ögat och högsta växeln i tas vi med på en galen resa på livsfarliga vägar.

Vår kompanjon på resan är John Doe (Anthony Mackie), som i den första säsongen fick i uppdrag att leverera ett mystiskt paket. Då mötte vi också den psykotiska clownen Sweet Tooth och charmiga tuffingen Quiet (Stephanie Beatriz).

”Bakom alla inälvor, snuskiga skämt och bensinsdoften döljer sig faktiskt en hel del hjärta – vilket är en stor anledning till att serien fungerar” skrev MovieZines spelexpert Anders Eklöf i sin recension.

En dödlig turnering står i fokus

I den andra säsongen har det blivit dags för vad fansen väntat på – Twisted Metal. Alltså den dödliga turneringen där våghalsar och deras bilar kan delta i ett demolition derby, under ledning av den mystiske Calypso. Vinnaren får sin största önskan infriad.

– Det fina med vår serie är att vi inte måste hålla oss till en redan etablerad berättelse. Vi har mer frihet. Den första säsongen handlade om att presentera karaktärerna och deras värld. I den andra säsongen kan vi samla ihop alla, och helt enkelt ha kul, säger seriens showrunner Michael Jonathan Smith till MovieZine.se.

Mycket av tjusningen i serien ligger i den skruvade humorn, som Smith själv beskriver som ”en blandning av Mad Max och The Simpsons”.

– Det jag lärde mig på den första säsongen var att ju mer weird serien blev, desto mer framgångsrik blev den. Det blev roligare att titta på. Så nu försöker vi göra det ännu mer weird. Det ska kännas större, med fler bilar, mer karaktärer, mer komedi. Det är det roliga med att skriva manus till ”Twisted Metal”. Man vet aldrig vad som väntar runt hörnet.

”Hur ger vi varje miljö en Twisted Metal-känsla?”

Under inspelningsbesöket utanför Toronto får vi bland annat titta in i garaget där flera scener utspelar sig. Mängder av bilar har byggts om och modifierats till rullande vapen.

– Vi har en fantastisk scenograf, Kerry Meyer, som bland annat jobbat på ”The Umbrella Academy” och ”Buffy”. Han vet hur man får ut det mesta av en dollar. Vi tar välbekanta miljöer och frågar oss – hur ger vi den en ”Twisted Metal”-känsla? Verkstaden är egentligen ett high school-garage för att de bor i en skola mellan turneringarna. Känslan av ungdom och nostalgi är ett annat tema i vår serie, förklarar Michael Jonathan Smith.

Den guidade turen genom ”Twisted Metal”-inspelningen fortsätter till kostymförrådet, där jag får prova på Sweet Tooths ikoniska clownmask.

Karaktärer som Raven, Dollface, Vermin, John Doe, Quiet och Axel har sina egna detaljrika vintageplagg, och det finns en tanke och en historia bakom var och ett av dem. Kostymören Elisabeth Vastola förklarar att deras kläder ska vara praktiska, men slitna – passande för postapokalypsen.

– Sweet Tooth var helt klart ett pussel. Hur ger man liv åt en spelkaraktär? Hur ska han kännas trovärdig? Var hittar han sina byxor? Vad är de gjorda av? Jag tycker vi lyckades att hitta den där balansen mellan praktiskt, en glassgubbe, och någon man skulle kunna möta på i Las Vegas, säger Vastola.

40 bilar specialbyggdes för turnéringen

Sedan vidare till seriens egna verkstad där man har skapat 40 häftiga bilar speciellt för denna säsong. De är rostiga och färgglada, skrothögar och mördarmaskiner. Jag får veta att man siktar på att varje kärra ska ha ”en egen personlighet”.

Guy Roland (art director) berättar vad som gör en ”Twisted Metal”-bil:

– Alla bilar ska komma från innan år 2001. De måste göras rostiga och åldrade. Sen utrustas de med massor av vapen. Och mycket karaktär och känsla. Det är nyckeln. Det roligaste att jobba med var VW-bubblorna, de sätter tonen för den här säsongen.

– Det roliga med en postapokalyptisk serie är att det inte finns några regler. Man kan hitta på vad som helst. En serie som den här tar sig inte på så stort allvar. Då kan vi bara leka. Och se till att det ser coolt ut!

Den nya säsongen av ”Twisted Metal” består av 12 avsnitt. Tre nya släpps varje fredag på Prime Video.

Spana in fler inspelningsbilder i galleriet nedan!

Läs också: ”Twisted Metal” växlar upp! Stephanie Beatriz utlovar mer action i säsong 2

Läs också: Anthony Mackie är tillbaka i ”Twisted Metal” säsong 2: ”Större, galnare och roligare”