Michael B. Jordan hintar om ”Creed 4”: ”Jag kan nog få till några riktigt bra omgångar till”

Stjärnan och regissören öppnar upp om franchise-fortsättningen och hur han planerar att bygga ut hela Creed-universumet.

Publicerad:

Två år efter regidebuten med ”Creed III” öppnar Michael B. Jordan nu upp om planerna för en fjärde film – och hur han vill utöka Creed-universumet. I en intervju med Variety berättar han att framtiden för franchisen ser ljus ut, även om hans egen roll kan komma att förändras.

– Det kommer definitivt, förr eller senare. Franchisen har varit otroligt generös mot mig. Jag älskar MGM och Irwin Winkler och allt de gör. Det finns mer historia att utforska, säger Jordan.

Men 38-åringen är realistisk när det gäller sin egen framtid i ringen:

– Vill jag stå i boxningsringen de kommande 15 åren? Inte direkt. Men jag tror att det finns smarta sätt och intressanta karaktärer vi redan etablerat som vi kan följa vidare, plus några nya som jag har i åtanke. Jag kan nog få till några riktigt bra omgångar till med franchisen.

Spin-offs på gång

En ”Creed”-serie är redan på väg till Amazon Prime Video, där fokus ligger på Adonis Creeds dotter Amara, som visade boxningsambitioner i ”Creed III”.

– Vi spinner av Adonis dotters historia, Amaras serie, som Amazon plockat upp. Ni kommer att se olika delar av Creed-universumet, som jag kallar det, förklarar Jordan.

– Dessa mindre produktioner håller universumet levande utan att vara helt beroende av att jag som boxare tar det över mållinjen varje gång. Jag kommer vara närvarande på ett annat sätt.

Om ”Rocky”-franchisen

”Rocky”-filmerna och dess spin-offs har blivit en av Hollywoods mest långlivade sportfranchiser:

  • ”Rocky” (1976) – Sylvester Stallones genombrott, vann tre Oscars
  • ”Rocky II–V” (1979–1990) – Fortsatte berättelsen om den italiensk-amerikanske boxaren
  • ”Rocky Balboa” (2006) – Stallones comeback efter 16 år
  • ”Creed” (2015) – Ryan Coogler introducerade Adonis Creed
  • ”Creed II” (2018) – Steven Caple Jr. i regissörstolen
  • ”Creed III” (2023) – Michael B. Jordans regidebut

”Creed”-trilogin har hyllats för att ge nytt liv åt franchisen och har dragit in över 600 miljoner dollar världen över.

Läs också: Missade du någon ”Creed”-film? Nu finns alla 3 på ny streamingtjänst

Läs också: Första bilderna från ”I Play Rocky” är här! Se unge Sylvester Stallone