Det finns mycket spännande att se fram emot för fans av James Bond den närmsta tiden. Denis Villeneuve gör som bekant en ny film och väntas rollsätta sin nya Bond under nästa år (just nu är Callum Turner oddsfavorit), men det kommer ju även ett emotsett actionspel, ”007 First Light”. Nu vet vi vem som får äran att spela skurken där.
Enligt ett inlägg på spelets officiella sociala medier så kommer ingen mindre än Lenny Kravitz göra rollen som spelets skurk Bawma, en stor (och ful) fisk på den svarta marknaden i västvärlden. Inlägget är tyvärr nedtaget: sannolikt så var planen att avslöja Kravitz skurk under Game Awards i natt, men så råkade någon stackare på PR-avdelningen trycka publicera lite för tidigt. Det faktum att man nu tagit ner det tyder på att teamet bakom ”First Light” tänker låtsas som att det regnar och genomföra sin presentation som tänkt. Räkna med att det officiella tillkännagivandet kommer under natten till fredag den 12 december.
Lenny Kravitz är framförallt känd för sin musik, men har även skådespelat i filmer som ”The Hunger Games”, ”The Butler” och ”Shotgun Wedding”. Han är dessutom pappa till Zoe Kravitz.
I ”007: First Light”, som utvecklas av IO Interactive (”Hitman”-spelen) kommer vi få följa en ung James Bond på hans första uppdrag. Bond själv spelas av Patrick Gibson (”Shadow & Bone”, ”Dexter: Original Sin”). Spelet släpps den den 27 mars 2026 till Playstation 5, Xbox Series X/S, Windows och Nintendo Switch 2.
Läs också: Dagens 007-rapport: Ny Bond-favorit kniper förstaplatsen från Aaron Taylor-Johnson
Läs också: Bond kör en bil värd 10 miljoner kronor i ”007 First Light”